БНР Стара Загора | 16.11.2018 14:56:20 | 229

Всяко десето бебе у нас се ражда недоносено


10 на сто от новородените деца у нас са недоносени и тенденцията за около 6000 преждевременни раждания е тревожна на фона на общия спад на раждаемостта  в страната. За това  алармира доц. д-р Христо Мумджиев, началник на Клиниката по неонатология към УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора. За сравнение той посочи, че в  Европа недоносените новородени са между 6-7 на 100, докато у нас сред малцинственото население те са много повече от 10 на сто.

Много са факторите  за преждевременно ,раждане, но сред водещите причини специалистът изтъкна начинът на живот на бременните, забременяването на много ранна възраст, ниската грамотност.

„В Клиниката по неонатология  в Стара Загора  има достатъчно техника за лечение на новородените.. Проблем обаче е поддръжката на  апаратурата - в  момента два от кувьозите са за ремонт”, съобщи  доц. Мумджиев. 

От години Клиниката участва в дарителски кампании, а хора с добри сърца са готови да откликнат с каквото могат. Но все пак преждевременно родените деца се нуждаят от подкрепата на обществото и доц. Мумджиев апелира към всички, готови да помогнат за закупуването на така необходимите интубационни тръби.

„Проблем с препарата „Сърфактант” няма. Има за съжаление лекарства, с които има периодичен недостиг, например Хуман аблумин“, поясни доцентът.

Поради своята висока експертиза, Клиниката по неонатология е утвърден от години център, където се полагат професионални грижи за бебетата от първата глътка въздух. Освен от Старозагорска, тук се лекуват и малки пациенти от Ямболска, Сливенска и Бургаска област.

Проблем с кадрите в Клиниката няма, на фона на острия недостиг от специалисти в други градове в страната.

В навечерието на Световния ден на недоносените деца, 17 ноември, чуйте разговора на Таня Балабанова с доц. Христо Мумджиев за предизвикателствата и трудностите, пред които е изправен във високоотговорната и хуманна мисия. 


Цялото интервю чуйте в приложения звуков файл:


Прочети цялата публикация