БНР | 28.11.2018 07:42:18 | 369

В. Георгиев: Редно е държавите-членки да си кажат мнението, ако Великобритания се откаже от Брекзит


„Великобритания понякога използват процедурите в посока на това да получат по-благоприятно третиране за сметка обаче на доверието в тези процедури и на ефективността на работа на ЕС“. Това заяви в предаването „Преди всички“ Вихър Георгиев – преподавател в Софийския университет.

Съдът на ЕС в Люксембург се събра спешно и започна разглеждането на въпроса дали Великобритания може едностранно да се откаже от Брекзит. По думите му решението на съда е от изключителна важност предвид усилията и времето, които бяха вложени в този процес.

Според Георгиев хипотетично е възможно произнасянето на съда да стане още преди 11 декември, когато британският парламент трябва да реши – сделка по Мей или Брекзит без сделка. Той обаче обясни:

„Би било супер бързо такова произнасяне. Съдът в такива случаи обикновено разглежда делата в рамките на много месеци. Съдът си дава сметка за спешността на въпроса. От самото начало решението е да се действа в много по-кратки срокове и с облекчена процедура. Възможно е. Освен това гласуването на 11 декември най-вероятно няма да произведе желания резултат. Така че и да се произнесе по-късно съдът, няма да е фатално“.

Много важно е да се знае – дали една държава може да каже, че излиза от ЕС, и след няколко месеца да размисли, коментира Георгиев и добави: „Ако е възможно - такова едностранно излизане всъщност може да се окаже, че това създава повече проблеми“.

Той посочи, че е интересен и въпросът в случай, че държавата размисли и повече не иска да излиза от ЕС, какво обаче казват останалите държави-членки и какво става, ако те не са размислили. Георгиев смята, че ако Великобритания реши, че иска да остане в ЕС, е редно и другите държави-членки да кажат своето мнение. По думите му включително и гражданите на Европа трябва да бъдат изслушани по темата и да бъдат взети предвид и техните притеснения.

Въпросът е доколко споразуменията ще бъдат изпълнени добросъвестно, каза още Вихър Георгиев и подчерта, че нивото на цинизъм при британските политици спрямо споразумението е значително. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  


Прочети цялата публикация