БНР | 28.11.2018 11:19:38 | 477

Д-р Светослав Александров: През следващите 10-15 години основният фокус ще бъде насочен към Луната


„Кацането на Марс е изключително трудно. В световен мащаб повече от половината мисии са завършвали с провал при опита на кацане. Само може да се радваме, че кацането на автоматичната станция „ИнСайт“ беше успешно“. Това коментира в предаването „Хоризонт до обед“ д-р Светослав Александров – администратор на „Космос БГ“.

„Основната научна мисия представлява леко отклонение от това, с което НАСА се занимава – търсене на вода на Марс, търсене на следи от живи организми и по-нататък търсене на живот. Това ще е основно мисия, която ще се занимава с изучаване на сеизмологията. За пръв път от близо 40 години НАСА ще сложи на повърхността на Марс френски сеизмометър, който е много чувствителен. Той ще може да направи много подробни и детайлни измервания, които до този момент са убягвали на учените. „ИнСайт“ ще разполага с един прибор, който ще бъде сложен на повърхността и ще направи отвор с дълбочина около 5 метра и ще вземе важни измервания за температурните процеси, които протичат на планетата. По този начин учените се надяват да разберат какви са процесите на еволюцията на планетата, как тя е произлязла и това има включително значение за разбирането ни за еволюцията на цялата Слънчева система“.

Александров посочи, че от станцията може да разберем повече също за метеорологията и климатологията на Марс.

По думите му през следващите 10-15 години основният фокус ще бъде насочен към Луната: "В момента във фокуса на САЩ, Русия и Европейската космическа агенция е строежът на станция в орбита около Луната".

Какво още разказа д-р Светослав Александров, чуйте в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация