БНР | 03.12.2018 14:39:36 | 273

Близо 80% от българите смятат, че има основание за протести


Близо 80% от българите смятат протестите в страната за основателни. Това показва национално представително изследване на „Маркет Линкс“ сред 1005 души, проведено между 16 и 25 ноември 2018 г. В предаването „Нещо повече“ социологът Христина Тодорова обобщи основните изводи от изследването. По думите й, ситуацията в момента в обществото наподобява тази от 2013 г. при правителството на Пламен Орешарски. Има нагласи за предсрочни парламентарни избори, смята социологът:

„Относно оценката за развитието на България – песимистите от последния месец достигат 84%. Това сме го забелязали само през 2013 г. по време на правителството на Пламен Орешарски. Основният проблем на хората е свързан с ниските доходи и ниския жизнен стандарт. 86% смятат, че трябва да има по-качествена политика във връзка с повишаване на жизнения стандарт в България.“

Ако има предсрочни парламентарни избори, в парламента ще влязат 5 партии, показва още изследването:

„Разликата между основните политически сили ГЕРБ и БСП е около 1%. Но на база на всички, които имат намерение да гласуват, тогава разликата е близо 3% в полза на ГЕРБ. БСП минават 4-процентната бариера и със сигурност ще бъдат част от следващия парламент. По отношение на ДПС нещата стават ясни по-скоро на избори и когато имаме конкретна изборна ситуация, прогнозно електоратът е чувствителен и не се заявява толкова открита електорална подкрепа за тях. Ако има предсрочни парламентарни избори, Обединените патриоти в тази си формация също успяват да преодолеят 4-процентната бариера. Под бариерата остава "Воля". Евентуално прескачането на тази бариера идва от "Демократична България". Това до някаква степен кореспондира с цялостното положение в страната и с това, че настроенията в момента са предизборни в очакване на някакви промени и затова електоратите на всички извънпарламентарни партии започват да се издигат и проявяват. 11% от запитаните са казали, че биха подкрепили друга партия.“

От май месец доверието в институциите постепенно спада, каза още Христина Тодорова. През ноември има едва 20% доверие в правителството и 7% е в Народното събрание, което е и най-ниското доверие, регистрирано от "Маркет Линкс" през годините.

Подробности чуйте от звуковия файл.

Прочети цялата публикация