БНР Стара Загора | 07.12.2018 09:10:45 | 363

Съдът ще решава за ареста на Баневи днес


Специализираният наказателен съд се очаква да реши днес да останат ли за постоянно в ареста Николай и Евгения Баневи.

Вчера, след завръщането им от Франция, специализираната прокуратура ги обвини за участие в организирана престъпна група за данъчни и длъжностни престъпления и пране на пари. Част от групата била и 77-годишната майка на Николай Банев – Мария Банева, заради чиято напреднала възраст специализираната прокуратура няма да иска постоянен арест.

Според прокуратурата от 2005 г. до задържането им в Ница Николай и Евгения Баневи източили четири предприятия, укрили десетки милиони лева данъци и изпрали над 1 млрд. лв.

Схемата, по която е станало това, вчера бе разяснена от заместник главния прокурор Иван Гешев.  „Придобива се собствеността в предприятието. Първо се влиза и се взима всичко, което е налично в касата. Поне така твърдят свидетелите се е случило в „Полимери“. Примерно една сума от милиони долари е била налична в касата, влизат и се взима конкретната сума, която е налична в касата, кеш. След това започва това, което наричаме източване от това, че дружеството произвежда нещо. Сумата от това нещо отива в лични офшорни сметки, контролирани. Накрая предприятието започва да закъсва. След като закъсва, всичко, което като актив има това предприятие, по различни начини, с неистински документи, отива към тези лица, а пасивът остава само за дружеството и накрая откровено започва да се реже дружеството на скрап“.

Николай и Евгения Баневи ще бъдат обвинени още за длъжностно присвояване на пари и вещи, собственост на „Топлофикация Казанлък“ АД ,“Полимери“ АД, „Елма“ АД, Химически завод „Панайот Волов“ АД в общ размер на 84 682 896 лв.

Фамилията Баневи е известна в Казанлък именно със закупуването на бившата Топлофикация, която през 2004 срещу сумата от 1,6 милиона лева стана владение на Николай Банев, чрез холдинга АКБ – Форес.  В последствие ТЕЦ-а фалира и преустанови работа.

През 2003 г. собствеността на ФК "Берое" минава в АКБ "Форес" и неговия собственик Николай Банев [2], който обаче след няколко безплодни сезона и неизпълнени обещания става недолюбван от повечето фенове. През есента на 2005 г. Берое губи с 0:7 от ЦСКА в София, с което започват скандирания срещу Николай Банев[3]. Така постепенно се стига до момента, в който парите за отбора са спрени [4]. През есента на 2007 г. собственикът на Берое Николай Банев се отказва да издържа отбора и прехвърля всички акции на офшорна компания. На 10 януари 2008 г. 23-ма играчи и 3-ма треньора разтрогват договорите си с отбора след провала на предвидена сделка за клуба. На 3 февруари 2008 г. Берое успява да се измъкне от кризата след като клубът на ветераните  и националният фенклуб успяват да организират адвокати и чрез свързани фирми да заведат производство по несъстоятелност в Старозагорския окръжен съд. Назначеният синдик  прехвърля всички активи и пасиви на клуба на новосъздадено дружество ПФК "Берое"- Стара Загора" АД. То поема лиценза, членството в БФС, както и самия футболен клуб.



Прочети цялата публикация