БНР | 11.03.2019 12:14:47 | 89

Канарските виртуози от Academia de los аfectos свирят старинна музика в София


Четиримата виртуози от Academia de los Afectos ще са в София, за да се включат в цикъла за камерна музика „Мотив“, който тази година представя изключително амбициозна програма с артисти от цял свят.

Ювелирните специалисти по ранна музика са родом от Канарските острови, а в момента живеят и работят в Холандия. Те работят с най-забележителните ансамбли, активни на стената на европейската ранна. Дебютно пред българска публика те ще представят утре произведения от Каспър Кумер и Южен Валкиер в рамките на пролетен испански концерт на възглавници. Утре Academia de los Afectos ще изнесат и рецитал в рамките на камерния цикъл „Мотиви“ под надслов „Los Аfectos“. Концертът ще се проведе със съдействието на Институт Сервантес в Експо баня София на столичния булевард „Княгиня Мария Луиза“ от 19:30 ч.

Academia de los Afectos  включва Пабло Соса дел Росарио - флейта, Алехандро Фариня Мартин – кларинет,  Рикардо Родригес Гарсия, валдхорна и Уго Родригес Артеага – фагот. Историята им започва в консерваторията в Хага през 2014-та, сподели Алехандро Фариня за БНР:

„Ние се познавахме много отпреди това. Всички сме от Тенерифе, Канарските острови. Решихме да учим старинна, антична музика. Антична музика сме свирили много в Европа и сме се срещали не еднократно. В един момент решихме да направим тази група и да започнем да свирим заедно“.

Алехандро е започнал да свири на 8 години, вдъхновен от леля си – музикант на кларинет. Рикардо също е започнал да свири на валдхорн на 8, тъй като дядо му е свирил на кларинет. Пабло Соса е бил записан от родителите си в музикална школа на 7-8-годишна възраст и почти веднага избрал флейтата. Уго Родригес пък е свирил на китара 5 години преди да започне с фагота на 11. Музиката, която те свирят, обхваща мелодии, включително и от началото на 20-и век. Използват обаче антични инструменти.

Пабло Соса е категоричен, че като флейтист е лесно да намери подходяща музика от Бах или друг бароков музикант, но в духовия квартет „срещаме повече трудности да намерим творби, така че нашата работа е и малко да направим проучване, за да стигнем до партитурите, а също така и да четем - да намерим някои книги в библиотеката, за да намерим нашия композитор“.

Фариня Мартин ще свири в София с два различни кларинета. Единият е копие на инструмент от 1780 година - „такъв инструмент, на какъвто са свирили музикантите, когато Бетовен е бил жив, а след това ще свиря с един оригинален инструмент от 1846 година“.

Има голяма разлика между днешните инструменти и предишните валдхорни, обясни Рикардо Родригес. В старата няма клавиши и звукът е различен. Уго Родригес обясни, че „фаготът е „странен инструмент, защото в продължение на историята е сменил своята роля. В Барока е имал ролята на бас в оркестъра, а в Класицизма, вече с Моцарт, става част от другите инструменти и става все по-фин“. 

Флейтата на Пабло Соса е автентична – от дърво.

Повече за програмата им в София, която ще включва музика от първата половина на 19 век, можете да научите от прикачения звуков файл.

Прочети цялата публикация