БНР | 29.03.2019 21:26:20 | 147

Воложанина с титлата на турнира "Жулиета Шишманова"

Българката Татяна Воложанина спечели титлата, а Вая Драганова е втора в многобоя при жените на международния турнир по художествена гимнастика за приз "Жулиета Шишманова" в Бургас. Организатори са СКХГ Черноморец, Община Бургас и Българска федерация по художествена гимнастика. Това е първият международен турнир за приз "Жулиета Шишманова", който е съобразен с изискванията на Международната федерация по гимнастика (ФИГ).
Воложанина събра сбор от 72.350 точки, след като получи оценки 16.700 на обръч, 17.550 на топка, 20.500 на бухалки и 17.600 на лента.
Драганова взе сребърното отличие с 66.100 точки (18.450, 17.000, 13.600, 17.050). Трета е италианката Нина Корадини със сбор от 65.300 точки, следвана от сънародничката си Талиса Торети с 64.900 точки.
Извън класирането останаха българките Лъчезара Пекова с 60.950 точки и Йоанна Николова с 54.650 точки.
За многобоя важи правилото по две гимнастички от държава, а за финалите е само по една от страна.
Татяна Воложанина се класира за финалите на бухалки и лента, Вая Драганова ще играе на финала на обръч, а Лъчезара Пекова е финалистка на топка.

При девойките победителка в многобоя е София Рафаели от Италия с 69.400 точки. Втора и трета са съответно българките Ева Брезалиева с 60.400 точки и Катрин Цонева с 59.150. Извън класирането са Валерия Ватова с 58.600 и Стиляна Николова с 53.800 точки.

Ева Брезалиева е финалистка на три уреда - на въже, топка и лента, а на бухалки ще играе Валерия Ватова.

Ансамбъл девойки на България в състав Моника Заркова, Маргарита Василева, Александра Кьосева, Жанина Георгиева, Карина Димитрова, Анелия Желязкова спечели три сребърни медала - в многобоя и на финалите на отделените уреди - на 5 обръча и на 5 ленти. В многобоя България има сбор от 31.600 точки, а на финалите получиха оценки съответно 16.000 на пет обръча и 9.700 на пет ленти.
В състезанието участваха само три ансамбъла.
Златните отличия в многобоя и на финалите спечели Италия, а с три трети места е Чили.
Така равносметката на българските гимнастички от първите два дни на надпреварата е 7 медала - 1 златен, 5 сребърни и 1 бронзов.
Финалите на отделните уреди при жените и при девойките индивидуално са в събота.