БНР | 31.03.2019 10:59:03 | 293

Вигенин: Участието на СДС в листата на ГЕРБ е част от отговора на силната кандидатура на Йончева


В продължение на години министър-председателят и правителствата в различните формати допускаха Анкара да се държи с България по начин, който изискваше доста по-остри реакции навремето.

Това каза за БНР депутатът от „БСП за България“ и бивш външен министър Кристиан Вигенин. Той припомни изявленията на Ердоган, които са оставили впечатление че Турция има претенции към голяма част от Балканския полуостров, включително цяла Тракия и изявленията за „границата на сърцето на Ердоган“:

„Тогава толкова витиевато и почти извинително реагира и МВнР, и премиерът, че това сякаш създаде усещането, че с нас може да се отнасят както намерят за добре. В конкретния случай героизмът, който се опитват да припишат на Бойко Борисов с последните му срещи с вицепрезидента на Турция, смятам, че е доста пресилен, тъй като едно стана ясно – разговор е имало на равнище „външен министър“, а доколкото знам е имало и на равнище „народни представители“.

Към средата на януари в България е бил вътрешният министър на Турция и освен с министър-председателя е имал срещи и в Главното мюфтийство, допълни Вигенин за предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“:

„Аз съм убеден, че въпросите, за които сега се коментира, са били поставени и на тази визита. Би било интересно да знаем какви са били разговорите на вътрешния министър на Турция, така че дни по-късно да бъдат внесени поредните промени в закона. Но в края на краищата - имаме ли като резултат факт, че бяха направени промени, които, от една страна отсрочиха дълговете, а от друга -  позволиха чуждо финансиране, което, според мен, до голяма степен обезсмисля закона.

Малко е странно да се вменява на БСП съучастие в това, което стана, защото ние подкрепихме принципно идеята българската държава да финансира българските вероизповедания, но заедно с това и да бъде забранено външното финансиране. Сега какво се получава - те получават финансова подкрепа от държавата, на практика пълна, тъй като това ще гарантира, особено що се отнася до мюсюлманското вероизповедание, пълно покриване на техните разходи, а в същото време ще позволи външно финансиране, през което ще бъдат оставени възможностите за влияние“.

От БСП са призовали президента да наложи вето над тази част от Закона за вероизповеданията, която касае външното финансиране, допълни той:

„Ако той направи това, тогава това ще бъде още един шанс за патриотите да покажат, че са патриоти и за парламента да покаже, че поставя на първо място интереса на държавата. Тогава ще видим истинското мнозинство“.

„Бих препоръчал на ВМРО, вместо да правят митинга пред турското посолство, да направят митинг пред Министерски съвет, да направят митинг пред Министерство на външните работи, да поставят въпроса пред своите партньори, защото факт ли е, че Законът е променен както очаква Турция – факт. Дали сами сме стигнали до това не знам, но решението е взето тук, в София. Вместо да разиграват циркове пред турското посолство, да напуснат парламента, да напуснат правителството, да излязат с остра декларация срещу това решение … Те направиха няколко изказвания в парламента и с това се успокоиха нещата. Аз не си представям така една истински патриотична партия. В това отношение БСП всъщност се доказа като далеч по-патриотична, но когато на кантара си сложил или властта, или принципите и защита националния интерес и избираш властта…“.

Правителството и мнозинството в парламента действат на принципа „проба-грешка“, а в България се е настанило „едно безвремие, което не дава никаква перспектива за страната“, категоричен е политикът, според когото краят на управлението „идва и то се вижда“:

„Когато нямаш идея какво искаш да постигнеш, не знаеш какви реформи трябва да направиш или кои реформи са полезни, а единственият и фокус е как да избуташ още един и още един ден във властта, тогава се получава тази ситуация… Без „Воля“ кворум няма, то се видя! Мнозинството, което дойде да управлява страната в началото на този мандат, вече не е мнозинство. То не е състояние да гарантира нормалната работа на парламента и усърдието, с което се опитват да ни убедят, че всичко е наред, просто няма как да бъде прието... "Патриотите" са в много тежко положение в момента, защото в поредица от случаи те трябваше да преглъщат, още от самото начало на това управление действия, решения, политики, които са в разрез и с тяхната програма, и с вижданията на техните избиратели. Когато се натрупа поредица от такива действия, нормално е да търсят някакъв начин да се оправдаят. Знаем, че БСП за всичко е виновна, но, извинете, ние отправихме призив към тях - напуснете правителството“.

По повод искането на ДОСТ за признаване на турско малцинство у нас, Вигенин заяви, че това означава промяна на конституционния ред, за което „има опасения, че това е под диктовка на чужда държава“ :

„Мисля, че трябва да се заеме по-специално прокуратурата с този въпрос, без да се засяга плурализмът на политическия ни живот“.

БСП по принцип не се занимава с „битови въпроси“ като апартаментите на властта, категоричен е социалистът:

„Ние атакуваме политиката на управляващите. Но наистина Антикорупционният фонд и „Свободна Европа“ чрез тези битови въпроси отвориха един много голям проблем за управлението, за който ние неведнъж сме говорили, но беше трудно да бъде онагледено. В случая, стана виден апетитът на управляващите към луксозния живот в София, но по-важното е, че се видя пряката връзка или опитите чрез законодателство да се облагодетелстват определени фирми и тези фирми, по свой си начин, съответно да се отблагодаряват“.

ГЕРБ се опитва да представи като героизъм факта, че министър и заместник-министри подават оставки, но „постфактум, само заради пиар ефекта, да чистиш хора не героизъм“, убеден е Вигенин. Той изтъкна, че Пламен Орешарски е предупредил министрите си за обществения ефект от придобиването на имоти:

„Убеден съм, че това беше правителството, което се съобразяваше в най-голяма степен с гражданите, с неправителствените организации … внимаваше на всяка стъпка а да не направи нещо, което би се възприело за морално укоримо, особено след случая с Делян Пеевски. На първото събиране, което имаше на кабинета, още преди да бяхме встъпили официално в длъжност, коментирахме за това какво поведение би следвало да имат министрите, още повече, че част от колегите бяха експерти и не са били на високи политически позиции и може би не бяха наясно с възможните ефекти от едно или друго действие… Каза ни „Ако сте планирали да придобивате недвижимо имущество, отложете го за след края на мандата. Според мен моралът тръгва от премиера, от лидера, от начина, по който той възприема своята роля и отношението му към самите министри. Не зная дали Борисов е имал смелостта или далновидността да предупреди своите министри или колегите си в парламента“.

По повод изявлението на Цветан Цветанов, че в евролистата на ГЕРБ няма да има хора с повдигнати обвинения за пране на пари, Вигенин изтъкна, че партията има политическа програма от края на януари.

„Добре знаем, че повдигнатото обвинение срещу Елена Йончева е политическа акция, политическо отмъщение. Подобни закачки не правят чест на самия Цветанов, защото нямам никакво съмнение, че сигналът, който беше пуснат от депутати от ГЕРБ срещу Елена Йончева, няма как да е бил пуснат без санкцията на председателя, тогавашния, на парламентарната група. Нашата листа ще бъде ясна на 14-ти април. Нямаме опасения по отношение на състава на тази листа“.

Според Вигенин стратегията на управляващите за вота се е променила след номинацията на Елена Йончева като водач на листата на БСП.

„Вероятно присъствието на Александър Йорданов и участието на СДС в тази листа е част от отговора на силната кандидатура, която имаме“.

Корнелия Нинова изрази лично мнение, че според нея, председателят на ПЕС Сергей Станишев не трябва да е в листата на БСП за европейските избори. Според Вигенин обаче:

„Участието на Станишев в листата има и плюсове, и минуси. Моето мнение е, че плюсовете са повече и трябва да се опитаме да се консолидираме, но всеки трябва да се опита да преглътне собствените си амбиции в името на по-голямата цел“.


Прочети цялата публикация