БНР | 12.05.2019 06:32:45 | 323

Екстремните спортове 5-11 май


Антония Григорова стартира в събота сутринта със световния елит в първото суперскай състезание от Световните серии по скайрънинг - Трансвулкания. Високопланинският ултрамаратон се провде на остров Ла Палма, Испания. 73-километровото трасе прекосява перлата на Канарските острови, стига върха на вулкан, висок 2500 метра, а после се спуска обратно до морското равнище, денивелация - над 4300 м. Участваха 3600 атлети. За Антония това беше първи старт за сезона и доста тежко състезание. Българката се класира 14-а при жените. Победи холандката Рагна Дебатс (8:09:25) при жените, а при мъжете - Тибо Гаривие от Франция (7:11:04).


Мария Николова завърши шеста в скаймаратона на Елбрус, с време 5:09:18, а Константин Атанасов завърши 12-и при мъжете, с време 5:08:50. Трасето на това високопланинско състезание е с дължина 13,9 км и денивелация от 3300 м.

Кирил Николов-Дизела и Десислава Цветанова подобриха рекордите по 3,6-километровата дистанция на Коджа Кая Ултра. Така Дизела загря за следващия си старт от Световните серии по скайрънинг, който е идната събота, 18 май, във Франция. Стартът в късата дистанция на Коджа Кая беше тази събота, 11 май. Дизела измина трасето с денивелация от 500 м за 21 мин. и 14 сек., а Десислава - за 32 мин. и 41 сек. В неделя е стартът по дългите дистанции. Коджа Кая Ултра, с трасе от 42 км и над 2600 м денивелация е първото състезанието от Българския календар по Скайрънинг. Събитието е със старт/финал в село Билка и се провежда в район, в който река Луда Камчия пресича Стара планина, а централното било се разделя на две по пътя си към морето.


На 11 и 12 май в Грац, Австрия се провежда вторият кръг от Европейската купа по спортно катерене в дисциплината боулдър за юноши и девойки. Българският отбор включва 11 младежи: Александра Тоткова, Слав Киров, Йоан Михайлов, Иван Бонев (14-15 г.), Ерика Велев, Димитър Русев, Матей Мицев, Петър Атанасов (16-17 г.), Велла Неделчева, Никола Мирчев, Стоян Петров (18-19 г.). Треньори - Васил Киров и Станимир Желязков. В състезанието участват рекорден брой катерачи - над 330.

Група от 34 души започна в събота сутринта атака на връх Канчендзьонга. Сред тях се предполага, че са и българите Атанатас Скатов и Стефан Стефанов.


В нощта на събота срещу неделя Иван Томов пък започна атака на връх Лхотце. Миналата седмица ураганни ветрове разрушиха лагери 2 и 3 под осемхилядния връх и унищожиха палатката на българина, затова той потегли с екипировка назаем. Пред БНР Томов сподели, че не е успял да пребори кашлицата си, но ще рискува и ще направи опит. 


Пети пореден ден ултрамаратонецът Краси Георгиев бяга по маршрута на транспортния Коридор №8. Краси смята да бяга 1200 км от Черно до Адриатическо море, за да насърчи развитието на инфраструктурните връзки, спорта, туризма и бизнеса между България, Северна Македония и Албания. В събота той измина разстоянието от Стара Загора до Пловдив. В неделя посоката е Панагюрище. 

Тази седмица се навърши една година от изчезването на Боян Петров под Шиша Пангма. Идната събота (18 май) в негова памет ще има състезание по скоростно изкачване на пътеката, по която той тренираше - от Княжево до Копитото, на Витоша.

Навършиха се и 35 години от първата национална експедиция до Еверест. Христо Проданов става първият българин, изкачил най-високия връх на планетата, при това по най-трудния маршрут, осъществява първо подобно ранно изкачване на върха - през април, и става 13-ият човек в света, изкачил Еверест без кислороден апарат. Дни след неговата смърт на слизане четирима българи - Методи Савов, Иван Вълчев, Николай Петков и Кирил Досков, правят за първи път в историята цялостен траверс на Еверест, наречен по-късно “Българския траверс”, като се изкачват от запад и слизат от юг. Изкачването по Западния гребен пък, т.нар. Жесток път, е второ в историята преминаване на този маршрут, което няма повторение вече 35 години. 

Известният перуански алпинист Рикард Идалго беше открит мъртъв в палатката си в Лагер 2 (6500 м) под Макалу (8485 м). Причината за смъртта му не е утпчнена. Идалго има изкачени 6 осемхилядника и останалите 8, както и седемте континентални първенци без допълнителен кислород до 2021 г. С това искаше да отбележи 200 години от независимостта на Перу.

Поляците обявиха, че отлагат експедицията си до К2 за зимата на 2020-2021 г., тъй като не могат да съберат достатъчно силен екип за идната зима. Ръководителят на експедицията Пьотр Томала ще използва времето, за да направи нов подбор на алпинисти и така да увеличи шансовете Полша да запише първото в историята зимно изкачване на последния неизкачван през зимата осемхилядник на планетата.

Над 100 души се спуснаха в събота по 100-метров алпийски тролей на скалите над Лакатник. Там продължават традиционните празници на селото. След водосвет при Кръста на загиналите планинари и алпинисти от цялата страна по стръмните пътеки потегли факелно шествие. Кулминацията беше зарята около полунощ.


Прочети цялата публикация