БНР | 22.05.2019 19:11:04 | 194

Дунав се спаси от изпадане, Септември ще играе бараж

Дунав (Русе) сътвори истинско чудо и успя да спечели с 3:2 като гост на Септември в мача-реванш за оставане в Първата ни футболна лига. Общият резултат стана 3:3, но русенци печелят спасителното 11-о място заради повече отбелязани голове на чужд терен. Така Дунав за 4-а поредна година остава в Първа лига, а Септември ще трябва да се бори с отбор от Втора лига, чието име ще научи утре.

Мачът започна по чудесен начин на за септемврийци, които след аванса от първата среща дръпнаха с гол още в 5-ата минута. Здравко Димитров получи подаване от Алвеш, надигра Инкоом и прати топката в мрежата с техничен удар от 11 метра. Дунавци постепенно вдигнаха глава и в 20-ата минута Красимир Станоев затрудни максимално Янко Георгиев. В 30-ата минута в рамките на една атака Дунав на два пъти тресна гредите. Ахмед Ахмедов стреля с глава, топката се отби последователно от дясната греда, тялото на вратаря и отново се отклони от гредата преди да бъде уловена от Георгиев. В 41-ата минута Дунав изравни чрез опитния нападател Исмаил Иса, който отбеляза с глава след центриране на Исаевски. Гостите нанесоха своя удар само след три минути чрез Свилен Щерев, за когото това беше и първо попадение в Първа лига. Щерев получи перфектно извеждащо подаване от Инкоом и реализира с мощен диагонален удар от 10 метра.

Началото на втората част логично беше за домакините, които упражниха здрав натиск. Последователно Мандиангу и Галчев бяха на добри позиции, но не успяха, като първо Георги Динков подложи крак. И в 67-ата минута опитният Борис Галчев изравни с глава. Той намери чудесно с глава центриране на Дарко Глишич от дясно и наказа Макенджиев. Но Щерев отново изведе дунавци напред, вкарвайки второто си попадение в 67-ата минута. Вина за гола има и Александър Дюлгеров, който не изчисти добре топката и тя стигна до Свилен Щерев. Пловдивчанинът не се забави и с бомбен удар от воле прониза Георгиев. В 80-ата минута Дунав можеше да реши всичко в тази битка, след като Иса намери на 7-8 метра Ахмедов. Бургазлията с едно докосване стреля, но топката се отби в горната греда. Само две минути по-късно обаче те останаха десет на терена, след като Свилен Щерев извърши грубо нарушение и беше отстранен с директен червен картон. До края на мача Дунав опита нещо като натиск, а в една ситуация Илия Димитров беше близо до гол, но Макенджиев се справи.

Първенство на България, бараж за директно оставане в Първа лига- реванш:
Септември (София)- Дунав 2010 (Русе)        2:3 (1:2)
голмайстори: 1:0 Здравко Димитров 5, 1:1 Исмаил Иса 41, 1:2 Свилен Щерев 44, 2:2 Борис Галчев 67, 2:3 Свилен Щерев 73 (Дунав Русе остава директно в Първа лига с общ резултат 3:3 и повече отбелязани голове на чужд терен; в първата среща 1:0 за Септември)
Червен картон: Свилен Щерев (Дунав)- 82 минута
жълти картони: Мартин Ковачев, Петър Патев, Красимир Станоев (Дунав Русе)
съдия: Николай Йорданов (София)
стадион Васил Левски: 300 зрители
състави:
Септември (Сф): Янко Георгиев, Александър Дюлгеров, Александру Бенга, Дарко Глишич, Фабиано Алвеш (83- Иван Тилев), Георги Стоичков, Георги Русев (68- Илия Димитров), Борис Галчев, Асен Чандъров, Здравко Димитров, Кристофър Мандиангу;
Дунав 2010 (Русе): Благой Макенджиев, Мартин Ковачев, Петър Патев, Георги Динков, Илия Мунин (72- Драгош Фирцулеску), Александър Исаевски (52- Божидар Васев), Красимир Станоев, Свилен Щерев, Самуел Инкоом, Ахмед Ахмедов, Исмаил Иса (85- Диян Димов).