БНР Стара Загора | 13.06.2019 12:55:01 | 119

Светлин Наков: IT секторът се развива добре и без държавна намеса


Недостигът на кадри е огромен в световен мащаб. В България, като част от глобалната икономика, нещата са подобни – липсват достатъчно подготвени специалисти за софтуерния сектор. Това заяви в интервю за Радио Стара Загора Светлин Наков, съосновател и главен изпълнителен директор на Софтуерния университет (СофтУни).

„Потенциалът на България е между 15 – 30 000 на година да се влеят в цялата IT индустрия, не само в софтуерната“.

Въпреки проблема с кадрите, дигиталният бранш се развива успешно, именно заради липсата на намеса на държавата.

„Всеки път, когато държавата се намеси, например - в здравеопазването, в образованието се получават страшни изкривявания.  Трябва свобода. По- малко държава, по-добре“.

СофтУни продължава с образователните инициативи по компютърни науки за деца в Стара Загора и Казанлък, поясни Светлин Наков. В неговите приоритети обаче областният град не стои на дневен ред.

„Няма кого да научим в Стара Загора. Няма потенциал – нито теоретичен, нито какъвто и да е друг да имаме 1 000 студенти. Ние ще правим инициативи, но нищо по - мащабно“.

България има потенциал да се превърне в Силициевата долина на Стария континент, смята предприемачът.

„Най- вече Силициевата долина се свързва със стартъп общността. Ние имаме култура, която е много добра. В Европа има няколко хъба на стартъп екосистеми – единият е в Барселона, другият е в София. Все повече нещата се случват и вече сме обявени за Силициевата долина на Източна Европа, но това не е достатъчно. Това, което ни липсва – не се правят научни изследвания “, коментира предприемачът.

Той призова повече млади хора да се посветят на STEM – Science, Technology, Engineering and Mathematics. Точните науки, както е прието да ги наричаме, се радват на силен интерес в световен мащаб. 

Чуйте разговора на Таня Балабанова със Светлин Наков в звуковия файл:

Прочети цялата публикация