БНР | 17.07.2019 04:31:43 | 414

Комисията по отбрана подкрепи законопроекта за ратифициране на договорите за придобиване на самолети Ф-16


Комисията по отбрана в Народното събрание ще разгледа договорите за новите изтребители Ф-16.

Само преди дни министърът на отбраната подписа четири договора за цялостната доставка на самолетите и оборудване. България ще купи осем изтребителя Ф-16. На цена от 1,251 млрд. долара. Очаква се Конгресът на САЩ да поеме 60 млн. долара от тази цена. Заради нуждата от плащане наведнъж, правителството емитира дълг.

Дефицитът в бюджета беше вдигнат от 400 млн. лева на 2 милиарда и 200 милиона. Заради сделката със самолетите министерството на отбраната обяви, че ще спре замрази плащанията по проекта за корабите и бойните машини до догодина. 

Против сделката се обявиха от партия „Воля“. И я определят като „най-големият грабеж в най-новата история на България след фалита на КТБ“.

От БСП са против толкова голяма сума да се плаща наведнъж. През януари ДПС оказаха решаваща подкрепа на ГЕРБ за това парламентът да разреши на правителството преговорите за американските изтребители. Докато НФСБ, част от т.нар. малка коалиция бяха против сделката.

Междувременно бюджетната комисия в парламента ще обсъди втората актуализация на бюджета за годината заради покупката на изтребителите Ф-16. Депутатите трябва да одобрят дефицит от 2 милиарда и 400 милиона лева при планирани 600 млн. лева досега.

Първата промяна на финансовата рамка беше заради намаляването партийните субсидии. Върху тези текстове президентът Румен Радев наложи вето.

Правителството ще предложи днес на Народното събрание да одобри рамковото споразумение между министерството на икономиката и „Локхийд Мартин“, фирмата производител на Ф-16. Документът трябва да уреди програмата, свързана с инвестиции в българската икономика

Споразумението е част от пакета документи по сделката за придобиването на новите изтребители след проведените на няколко етапа преговори с компанията производител е договорено страната ни да изгради национални способности да поддържа самолетите, като се установи и дългосрочно коопериране с българската индустрия. Министърът на икономиката Емил Караниколов заяви, че договорът за индустриално сътрудничество ще позволи у нас да се развива самолетостроителния сектор.

„България малко по малко ще придобие капацитет и през техници, през инженери, както и през възможности за българската индустрия" - каза Емил Караниколов.

Прочети цялата публикация