БНР | 27.07.2019 16:12:11 | 209

Екстремните спортове 21-27 юли


Елитни наши алпинисти заминаха в петък, 26 юли, за Каракорум, Пакистан. Николай Петков, Дойчин Боянов, Руслан Вакрилов и Венцислав Костов вече са в Скарду и в понеделник потеглят към долината Чаракуза, в района Машербрум. Там те ще се опитат да прокарат нов маршрут по някой от върховете. Първата цел е връх Найсър Брак (5200 м), който има едва десетина изкачвания. Той е с формата на пирамида, с почти отвесни скални стени, което го прави изключително сложен технически. 


Очаквайте подробности.

Най-близките на разстояние хора до четиримата българи ще бъдат на няколкостотин километра - 7 руски алпинисти, които действат в момента в долината Хане. На 23 юли те изкачиха девствения връх Хашо 2 (5450 м), а в момента изчакват подходящо време за кулата Тангра. Долината Хане беше обстойно изследвана през 2011 и 2012 г. от Николай Петков, Дойчин Боянов, Михаил Михайлов и Тервел Керелов, които направиха там редица изкачвания.


На 25 юли Стефан Стефанов стана вторият българин, стъпил на К2 (първият е Боян Петров, през 2014 г.) В състава на комерсиална експедиция столичният адвокат и още няколко десетки души атакуваха на 18 юли, но на 8200 м височина се наложи да прекратят опита заради дълбок сняг, лавинна опасност и липсата на фиксирани парапети до върха. Последва завръщане в Базов лагер 3-дневна почивка там и втора атака. Преди нея, обаче, от общо 120 желаещите да тестват отново късмета и силите си останаха 19. На 22 юли те потеглиха нагоре - въжета вече имаше, а и вятърът беше издухал дълбокия сняг. Така търпението им беше възнаградено и в 2:27 минути българско време на 25 юли получих съобщение от Стефан, че е на върха. По-късно, в разговор от Базов лагер Стефанов опердели атаката като много тежка. Това е така, защото дори и с помощта на личен шерп и кислород, К2 неслучайно е определян като най-трудния осемхилядник, тъй като до него няма технически лесен маршрут.


С успеха си Стефанов стана първият българин, изкачил трите най-високи върха на планетата, след като по-рано тази година се справи с третия по височина - Канчендзьонга, а миналата изкачи и първенеца Еверест.

Ден по-рано, на 24 юли до върха се добраха шерпите, които фиксират парапетите за своите клиенти, и Нирмал Пурджа - бившият британски командос, който има за цел да изкачи 14-те осемхилядника за едва 7 месеца. След като се справи с К2 и си изсуши дрехите, Нимс веднага се отправи към Броуд Пик и го изкачи два дни по-късно, на 26 юли. Така до завършването на проетка му остават 3 върха, с които 35-годишният непалец смята да се справи наесен. Трябва да се отбележи, че освен топ формата, в която той очевидно е, важни фактори за успехите му са допълнителният кислород и екипът от шерпи, които са с него.


На К2 имаше и безкислородни изкачвания през изминалите дни - разпира се, по опънати предварително от шерпите парапети. В тази графа имената си записаха американецът Ейдриан Болинджър, еквадорката Карла Перес (която тази година изкачи и Еверест) и четирима клиенти на SST - Дейвид Роуски от САЩ, австриецът Йохан Венцел, германката Аня Карена Бланча и бразилецът Мозес Фиамончини, който в началото на месеца изкачи без допълнителен кислород и Нанга Парбат.

Четиримата български алпинисти, които ще направят опит на седемхилядника Хан Тенгри (7010 м) в планината Тяншан, вече се придвижват към Базов лагер Каркара. Тримата от рода Вътеви - Григор, Жекои Стефан, и приятелката на Григор - Пламена Петрова, отпътуваха от България на 22 юли.




Трудно може човек да проследи спасителните акции, в които руснакът, добил полско гражданство Денис Урубко участва седмично. Това - в кръга на шегата, разбира се, но да се опитаме. На 22 юли хеликоптер на пакистанската армия евакуира Франческо Касардо от склоновете на Гашербрум 7 (6955 м). Ден по-рано Денис Урубко и Дон Бауи достигнаха пострадалия Касардо и заедно с поляците Ярослав Зданович и Януш Адамски го свалиха до Лагер 1 (6200 м). Франческо Касардо и Кала Чименти имаха намерение да се спуснат със ски от Гашербрум 7, но претърпяха инцидент на височина 6324 м, при който Касардо счупи бедрена кост и получи гръбначна травма.

Всичко това се случи едва около 2 денонощия, след като (на 18 юли) Урубко изкачи Гашербрум 2 по нормалния път - като аклиматизация за планираното от него изкачване на същия връх, но по нов маршрут (партньорката му Мария кардел вероятно ще се прости с тази мечта, заради сериозна травма още по време на трека до Базов лагер).

След като помогна на италианците, Урубко срещна по ледника на Гашербрум двама бедстващи латвийци, единият от които с признаци на белодробен оток. Заедно с каталунеца Сержи Минготе, Урубко помогна на двойката да слезе до до Базов лагер. А 24 часа по-късно, на същия ледник се притече на помощ на изпаднал в беда пакистанец.

80-годишният испанец Карлос Сория е в Памир, където ще направи опит на изкачи връх Ленин (7134 м) като аклиматизация за осемхилядника Дхаулагири (8167 м). Сория ще се отправи наесен към Дхаулагири за 10-и опит на този връх. Испанецът се стреми към Хималайската корона и до момента е изкачил 12 от 14-те най-високи върха на планетата. Първия си осемхилядник изкачва на 51-годишна възраст, а също така държи възрастовите рекорди на 7 от останалите.

Утре Кирил Николов-Дизела ще бяга в състезанието в Комапедроса, Андора - 10-и кръг от Световните серии по скайрънинг. 661 състезатели от 28 държави ще мерят сили по 21-километровото трасе с 2300 метра положителна денивелация. Това е най-късото, но и най-стръмно трасе от състезанията в Световните серии.

В предишния кръг страната ни беше представена от Антония Григорова. В провелия се в края на миналата седмица Royal Ultra Sky Мarаthon, в Гранд Парадизо, Италия Тони записа най-доброто си лично постижение в Световните серии този сезон. Българката финишира четвърта след изключително тежка битка с другите участнички по 55-километровото трасе (с 4200 м Д+). С време 8:48:38 Тони се класира за финалния скай мастърс в Ливиньо.


Пирин Галов и Анета Ралчева финишираха ултрамаратона на Андора пети при смесените отбори и 16-и в генералното класиране. Двамата планински бегачи бягаха с кауза по трасето, дълго 233 км, с 20 000 метра положителна денивелация. Целта им, освен чисто спортна, беше също да съберат пари, с които да помогнат на дете, преодоляло левкемия, да лети със самолет и да посети Париж.

Прочети цялата публикация