ВМРО с жалба до ВАС, представителите на ДПС и БСП в ЦИК ги саботирали

ВМРО изпрати жалба до Върховния административен съд (ВАС) срещу решение на ЦИК, с което им е отнето правото да излъчат свои представители при преговорите за сформиране на Общински избирателни комисии (ОИК).
Патриотите оспорват отнетото им право и твърдят, представители им се полагат по квота от отминалите евроизбори.
Партия ВМРО има свое представителство в Европарламента – двама евродепутати - Ангел Джамбазки и Андрей Слабаков, и по Избирателния кодекс има право да излъчи свои представители в преговорите при кметовете за ОИК, твърдят от ВМРО.
Считам, че при вземане на Решението си ЦИК не се е съобразила с нормата на чл. 75, ал. 2 от Изборния кодекс „В консултациите участват парламентарно представените партии и коалиции и партиите и коалициите, които имат избрани с техните кандидатски листи членове на Европейския парламент от Република България, но не са парламентарно представени. В консултациите може да участват и други партии и коалиции", се казва в мотивите на жалбата на ВМРО до ВАС.
Въпросното решение 600-МИ/09.08-2019 г. на ЦИК е взето с гласовете на членовете ѝ, които са от квотата на ДПС и БСП. За пореден път става видно, че тези две формации открито саботират честния изборен процес и принципа на равнопоставеност на политическите партии, пишат още от ВМРО.
Прочети цялата публикация



Коалиционният съвет на БСП - ОЛ с висока оценка за участието в управлението на страната и председателя на коалицията Атанас Зафиров
Демокрация или автокрация: тази битка предстои и в България
Ръчното броене на разписките от машинното гласуване засега остава
Закриването на КПК мина на второ четене в комисия. Функциите ѝ отиват при Сметната палата и ГДБОП, а архивът - в ДАНС
По-малка фрагментация в НС след появата на Радев
Атанас Зафиров от Хасково: Не съм отстъпил нито на сантиметър от обещанията си
Божидар Божанов: Свалените от власт рушат доверието в изборите по заповед на Делян Пеевски
Здравната комисия готви затвор за разпространение на райски газ и санкции за родители
ЦИК заличи четири партии от коалиция "БСП - Обединена левица"
Симеон Ставрев: Премахването на машините за гласуване вече е факт
Костадинов: Стъклото на колата ми беше счупено на служебния паркинг на парламента
Световната икономика става все по-зависима от държавните дългове
Опасността от избухване на война изглежда все по-реална
Осъдиха 80-годишен милионер, инвестирал печалбата си от лотария в наркоимперия
Благомир Коцев: Варна е пред криза с боклука, която ще засенчи тази в София
След акция с ГДБОП: Прокуратурата обвини 7 души за каналджийство (СНИМКИ)
Катастрофа на кръстовище в Сандански, пострада 29 годишна
"Европа на две скорости" - защо се стига до такава идея и каква е целта
"Лукойл" продава международните и българските си активи на американската Carlyle
Цветлин Йовчев: Настоящите изборни правила са пълна каша