БНР | 15.08.2019 02:42:40 | 148

Ливърпул взе с дузпи Суперкупата на Европа

Отборът на Ливърпул победи Челси с 5:4 след изпълнение на дузпи и спечели Суперкупата на Европа по футбол в Истанбул. "Червените" триумфираха с трофея за четвърти път в историята си след 1977, 2001 и 2005 г. в мач номер 800 в треньорската кариера на мениджъра си Юрген Клоп. "Сините" от Лондон пък останаха с една Суперкупа от 1998 г. Французойката Стефани Фрапар пък стана първата жена, която ръководи толкова значим мач в мъжкия футбол.

Мърсисайдци започнаха по-добре мача и в 16-ата минута Мохамед Салах се измъкна на скорост от дясно, навлезе в наказателното поле и шутира по тревата към далечния ъгъл, но Кепа Арисабалага показа добър рефлекс и спаси с една ръка. Постепенно Челси заигра по-силно и започна да създава положения. В 22-ата минута Педро нахлу от ляво в наказателното поле и шутира силно от малък ъгъл, но топката се отби от напречната греда. Три минути по-късно Оливие Жиру бе изведен зад гърба на защитата на съперника в наказателното поле, но Адриан спаси удара на останалия сам срещу него френски нападател. След малко повече от половин час Матео Ковачич също получи добър шанс, след като получи пас от Педро в чиста позиция на границата на малкия пеналт, но отново Адриан реагира добре и изби топката от краката на хърватина.

Лондончани заслужено взеха аванс в 36-ата минута. Пулишич намери в ляво в пеналта Жиру, който с нисък изстрел по диагонала изведе "сините" напред. Пет минути по-късно Пулишич отново вкара в мрежата на съперника с удар от 20 метра, но попадението бе отменено заради засада по-рано в атаката.

Ливърпул започна много активно след почивката и в 48-ата минута успя да изравни. Фабиньо изведе резервата Роберто Фирмино в чиста позиция  в наказателното поле, бразилецът не успя да преодолее Кепа, но топката отскочи към непокрития Садио Мане, който отблизо вкара в опразнената врата за 1:1. Постепенно темпото на игра поспадна, а интересните ситуации станаха рядкост. Все пак четвърт час преди края мърсисайдци бяха много близо до второ попадение. След центриране от корнер от дясно Мохамед Салах стреля по тревата, Кепа изби, но право към Върджил ван Дайк, който отблизо отново насочи топката към вратата, но испанският страж на Челси направи второ отлична намеса и отклони в напречната греда, спасявайки сигурен гол.

В 83-ата минута столичани бяха близо до победата. Резервата Мейсън Маунт вкара в мрежата на Адриан, но попадението бе отменено заради засада. Така се стигна до продължения, а в 95-ата минута Ливърпул успя да поведе. Фирмино нахлу в ляво в наказателното поле и от аутлинията върна към непокрития Мане, който от десетина метра стреля точно под гредата за 2:1. Челси отвърна бързо. В 98-ата минута Адриан спаси удар на Тами Абрахам, а в следващата атака вратарят на Ливърпул препъна Абрахам в наказателното поле и Жоржиньо хладнокръвно реализира отсъдената дузпа за 2:2. Малко по-късно Абрахам отново можеше да вкара, но не успя да засече добре в малкия пеналт подаване от дясно на Педро. В 113-ата минута Челси създаде нова ситуация. Маунт стреля опасно под гредата от границата на пеналта, но Адриан изби. Малко по-късно пък Педро стреля на сантиметри край целта от 20-ина метра.

При последвалите дузпи първите девет изпълнители бяха точни, а при десетия опит младокът Тами Абрахам стреля ниско в средата на вратата и Адриан изби с крак, за да донесе триумфа на Ливърпул.

Ливърпул - Челси -  5:4 след дузпи, 2:2 след продължения (1:1,  0:1)

Голмайстори: 0:1 Оливие Жиру 36, 1:1 Садио Мане 48, 2:1 Садио Мане 95, 2:2 Жоржиньо 101-дузпа

При дузпите: 1:0 Роберто Фирмино, 1:1 Жоржиньо, 2:1 Фабиньо, 2:2 Рос Баркли, 3:2 Дивок Ориги, 3:3 Мейсън Маунт, 4:3 Трент Александър-Арнолд, 4:4 Емерсон, 5:4 Мохамед Салах, 5:4 Тами Абрахам - пропуска