БНР Стара Загора | 20.08.2019 11:56:58 | 74

Не в АЕЦ, а във фотоволтаиците е бъдещето на енергийния пазар


Проектът АЕЦ „Белене“ не е нужен на енергетиката. Години наред  България ще трябва да доказва на ЕК необходимостта от новите ядрени мощности и тази инвестиция ще среща много трудности. Това заяви за Радио Стара Загора председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски. 

Според него ядрен проект на чисто пазарен принцип не се строи никъде по света. Заявените условия към момента от българска страна да няма държавна гаранция и дългосрочен договор за изкупуване на енергията, са неприложими. 

Много компании могат да построят „Белене“, но те ще трябва да теглят кредит от банките. Това изисква от строителните компании да гарантират връщането на заема в срок, посочен от финансовите институции. Именно заради тези условия са нужни  дългосрочни договори и държавна гаранция, обясни Иван Хиновски. Ако България подпише такъв договор, това означава оскъпяване на електроенергията, в чиято цена ще влезе имено бързата възвращаемост на инвестираните средства.

Токът от АЕЦ „Белене“ ще бъде между 100-120 евро мегават часа. По-скъпо от американските централи в Маришкия басейн. В момента голям западен инвеститор проявява интерес да построи фотоволтаици от 1000 мегавата, което е половин „Белене“ и то без държани гаранции. Това е отговорът на въпроса как ще задоволим енергийния пазар, ако бъдат закрити въглищните централи, обяснява Иван Хиновски.

В бъдеще България ще има нужда от 2 хил. мегавата, но не и 4 хиляди. Според експерта при работещи две ядрени централи – „Козлодуй“ и „Белене“ ще се появи излишък от енергия, който без договори няма да има къде да продадем. Трета година румънската АЕЦ „Черна вода“ среща трудности, защото ЕК защитава потребителите и бизнеса от високите цени на централата.  Правителството не изучава опита на други страни в региона с подобен проблем и това е грешка, допълва енергийният експерт Иван Хиновски.



Прочети цялата публикация