БНР Стара Загора | 23.08.2019 06:25:41 | 87

Икономиката ни усеща първите ефекти от забавянето на световната икономика


Растежът на българската икономика се забавя в синхрон с цялостната европейска и световна тенденция, отбеляза в интервю за Радио Стара Загора икономистът Лъчезар Богданов. Ефектът от световните процеси в икономиката обаче още не се усеща в пълна сила и страната отчита относително висок икономически растеж от 3,3% за второто тримесечие. Въпреки това износът за юни е спаднал, а ръстът на потреблението на домакинствата и на инвестициите леко се забавя. Строителството расте с относително по-бавни темпове, въпреки субективното усещане за ръст в някои от големите градове, посочи анализаторът.

Като важен за конюнктурата факт той отбеляза исторически най-високият ръст на заетост - 75,4% от хората на възраст от 20 до 64 години. Увеличението спрямо миналата година е над два пункта. При хората с висше образование коефициентите са над 90%.

„Това оказва сериозен натиск върху българския бизнес, който няколко десетилетия разчиташе на изобилна и относително евтина работна ръка. Сега наблюдаваме и много бърз ръст на средните възнаграждения – 12 % на годишна основа. Така че българският бизнес трябва вече да работи в условия на по-труден достъп до труд и по-висока цена на този труд. Това между другото е ефект от членството на България в ЕС“, обясни Лъчезар Богданов. 

По думите му като малка и отворена икономика, България е силно зависима и от международната среда, от това което се случва във водещите икономики. "Китай отчита най-нисък икономически растеж от 27 години насам. В същото време наблюдаваме много сериозни търговски спорове между САЩ, Китай и Европейския съюз. И никак не изглежда случайно на този фон, че за юни в почти всички държави в ЕС за юни има спад на индустриалното производство и износа. В Германия той е 8%, което е нещо невиждано от 2008-2009 г., посочи анализаторът.

Цялото интервю може да чуете в прикачените звукови файлове.


Прочети цялата публикация