БНР | 06.10.2019 08:25:32 | 78

САЩ и Ямайка с титлите в щафетите 4 по 100

Отборът на САЩ спечели титлата в щафетата 4 по 100 метра при мъжете на световното първенство по лека атлетика в Доха, Катар. Американците, водени от Кристиан Колмън, триумфираха със златните медали, завършвайки за 37.10 секунди. Това е второто най-добро време в дисциплината за всички времена и най-добро постижение през настоящия сезон.

САЩ нямаше първо място от световен шампионат на 4 по 100 метра за мъже през последните 12 години.

Колмън, който е световен първенец на 100 метра, направи силен старт за американския отбор, а златният медалист на 200 метра Ноа Лайлс също се справи отлично на последния пост. Останалите двама участници в щафетата от страна на САЩ бяха Джъстин Гатлин и Майкъл Роджърс.

На второ място с 37.36 секунди и европейски рекорд завърши тимът на Великобритания, който не успя да защити титлата си от последното първенство на планетата. Трети се нареди отборът на Япония, завършил за 37.43 секунди и рекорд на Азия.

В щафетата на 4 по 100 метра за жени шампион стана Ямайка. Наталия Ан, Шели-Ан Фрейзър-Прайс, Джониъл Смит и Шерика Джаксън финишираха за 41.44 секунди, което е най-силно постижение в света през 2019 година.

Великобритания защити втората си позиция от Лондон 2017 и отново е на второ място в дисциплината с време 41.85 секунди. Бронзовите медали останаха за САЩ. Американският отбор не можа да извоюва първото място, като през 2017 година и остана на трета позиция, завършвайки за 42.10 секунди.

От 2005 година насам САЩ или Ямайка винаги е на първо място в дисциплината по време на световните първенства, като американките имат 4 златни медала в този период.

В маратона при мъжете триумфира Лелиса Десиса. Етиопецът финишира за 2:10.40 часа и прекъсна 18-годишното чакане за златен медал в родината си в тази дисциплина. Десиса направи силен финален спринт и изпревари своя сънародник Мозинет Геремю, който завърши за 2:10.44 часа.

Трети се нареди кениецът Еймъс Кипруто.

Постижението на Лелиса Десиса, дошло при температура на въздуха от близо 30 градуса по Целзий, е най-добро в света през сезона.

В класирането по медали преди последния ден от световното първенство по лека атлетика в Доха продължава да води САЩ с общо 25 спечелени отличия (11 златни, 10 сребърни и 4 бронзови медала).