БНР | 07.10.2019 05:56:43 | 308

Марк Маркес вече е шесткратен световен шампион

Марк Маркес спечели шестата си титла от световния шампионат по мотоциклетизъм в клас Мото GP. Испанският пилот на Хонда се поздрави с успех в състезанието за Голямата награда на Тайланд и стана недостижим в генералното класиране. Това е девета победа за сезона за Марк Маркес и общо 53-та в неговата кариера.

26-годишният състезател спечели четвърти последователен шампионски трофей в кралския клас, финиширайки за 39:36.223 минути. Основният конкурент на Маркес за титлата Андреа Дивициозо остана едва на четвърта позиция в Тайланд, на 11.449 секунди зад победителя.

Челната тройка в Тайланд се допълва от Фабио Куартараро (Франция) с Ямаха и Маверик Винялес (Испания) също с Ямаха.

Четири кръга преди края на сезона испанският състезател има актив от 325 точки и е недостижим на върха в генералното класиране. Андреа Довициозо е с 215 спечелени точки на второ място.

В клас Мото 2 италианецът Лука Марини с "Калекс" постигна първата си победа за сезона. Той стартира от четвърта позиция на стартовата решетка, но бързо успя да си пробие път в колоната, след което не позволи челната му позиция да бъде застрашена отново.

Италианецът финишира с време от 38:40.882 минути, като остави на повече от две секунди зад себе си южноафриканеца Брад Биндер с КТМ. Трети завърши испанецът Икер Лекуоня, също с КТМ.

Испанецът Алекс Маркес, който потегли от полпозишън, завърши едва пети, но въпреки това успя да затвърди преднината си на върха в генералното класиране само 4 кръга преди края на шампионата. Маркес има 224 точки от 15 старта и води с 40 пред сънародника си Аугусто Фернандес, който остана четвърти на "Бурирам". Трети със 180 точки е Биндер.

В клас Мото 3 Алберт Аренас спечели състезанието. 22-годишният испански състезател на КТМ постигна първи успех през сезона и общо трети в своята кариера, завършвайки за 38:09.383 минути.

Втори е Лоренцо Дала Порта от Италия. Мотоциклетистът на Хонда остана на 0.231 секунди зад Аренас. Трети се нареди испанецът Алонсо Лопес с Хонда.

В генералното класиране след 15 кръга в клас Мото3 води Лоренцо Дала Порта с 204 точки. Арон Канет (Испания) с КТМ, който има 182 точки, е втори до момента. Италианецът Тони Арболино заема трето място със 161 точки.