БНР Стара Загора | 14.11.2019 11:12:13 | 114

Теменужка Петкова: Няма опасност за България, ако Русия спре газа през Украйна


Няма опасност за българската енергетика и битови абонати, ако Русия спре подаването на газ през Украйна от 1 януари следващата година, това заяви енергийният министър Теменужка Петкова при посещението си в "Мини Марица-изток". Тя допълни, че страната ни има сключени договори за доставка на природен газ. „Още в края на миналата година в нашата енергийна стратегия включихме два много важни проекта, свързани именно със сигурността на доставката и диверсификацията на маршрутите и източниците на природен газ. Това е разширението на газопреносната инфраструктура от българо-сръбската до българо-турската граница и изграждането и участването на България в терминала за втечнен природен газ в Александруполис“, каза Петкова.

Тя обясни, че се работи и по двата проекта, готово е вече трасето от 11 км на газопреносната мрежа от турската граница. Министърът на енергетиката бе категорична, че са налични и необходимите запасите в газохранилището в Чирен и те са такава каквито се предвиждат по наредби.

Петкова обяви, че продължава работата по осигуряване на механизмът за капацитет, който се предвижда като възможност от Европейската комисия за всяка една държава-членка, която до голяма степен осигурява своята електрическа енергия от въглища. Продължават и преговорите с Европейската камисия за капитализиране на дълга на държаваната ТЕЦ "Марица-изток 2".

„Нотифицирали сме ЕК, този механизъм ще даде възможност за участие на абсолютно всички базови мощности, които могат да произведат електрическа енергия, ще има търг, така предвиждат европейските правила, и всеки може да участва. Търгът ще се проведе, когато бъде одобрен механизмът за капацитет от ЕК, допълни министърката.

На въпрос какъв срок на работа на въглищните централи ще позволи механизмът тя припомни, че все пак това е временна мярка и представлява държавна помощ, затова и трябва да бъде одобрен от ЕК. „След това се предвижда пазарът на електрическа енергия да бъде либерализиран напълно и да достигне такива нива, че да позволи всеки един производител да излезе на пазара и да продава електрическа енергия“, обясни енергийният министър.

До края на ноември е ясна и кратката листа от компании, с които страната ни би желала да води преговори за изграждането на АЕЦ „Белене“, каза Теменужка Петкова. „В момента ние разглеждаме тези заявления. След това ще отправим покана за обвързваща оферта, ако постъпят такива ще започне самия процес по водене на преговори“, обясни енергийният министър. По думите й това е възможност да се гарантира енергийната сигурност не само на България, но и на целия регион в рамките на променящата среда в областта на електроенергетиката, заради изискванията на Европейския съюз за преход към чиста енергия.

Теменужка Петкова участва днес в церемония по предаване в експлоатация на два нови роторни багера в комплекса „Мини Марица- изток“. Тя припомни, че инвестициите в конкрентноспособността и повишаване на ефективността на работата на предприятието е много важно, за да се отговори на повишаващото се изискване в европейското законодателство.

„В следващите години ще продължим да разчитаме на производството на електрическа енергия от въглища и ще продължим да развиваме въгледобива в България, защото това е пряко свързано с нашата енергийна сигурност и конкурентноспособността на българската икономика, затова в няколко много важни документа, на първо място това е интегрирания план „Климат-енергетика“, който до края на годината ще предадем официално в ЕК сме заявили, че в следващите години ще продължим да разчитаме на този тип енергия от въглища“, каза Петкова.

Новите роторни багери KWK 400 L и KWK 2000 ще обслужват рудник „Трояново-север”. По-голямата машина се движи с 4 метра в минута, а малкият багер достига 8 метра в минута и днес бяха демонстрирани пред енергийния министър.

Въвеждането в експлоатация на два нови роторни багера едновременно се случва за първи път в историята на "Мини Марица-изток" ЕАД, припомни и директорът на въгледобивното дружество инж. Андон Антонов.

Проектирането и изработката на двата нови багера на стойност 25.8 млн. евро е финансирано със средства от Международен фонд "Козлодуй" и със собствени средства на дружеството. 

Прочети цялата публикация