Fakti.bg | 16.03.2020 08:00:25 | 348

The Wall Street Journal: Путин не може да си позволи да се оттегли


Руският президент Владимир Путин не може да си позволи да се оттегли, пише американският вестник The Wall Street Journal в материал, представен без редакторска намеса.

Владимир Путин се готви да бъде преизбран за пети мандат за президент на Русия. „Защо да се бавим и да мъдруваме?“, попита депутатът от Държавната дума и първа жена, излетяла в космоса, Валентина Терешкова, която предложи премахване на ограниченията за броя на президентските мандати на Путин. „Въпросът е за нас, гражданите на Русия и за нейното бъдеще.“

Междувременно Путин има малък избор. Ако иска да защити близките си съратници и да избегне безпощадната преоценка на наследството си, той просто не може да пуска властта.

Според Карън Давиша, автор на книгата „Клептокрацията на Путин“, само 110 души контролират 35% от руските активи - това е едно от най-високите нива на неравенство на собствеността в света. Много от руските милиардери навремето са работили с Путин в администрацията на Санкт Петербург, тренирали са джудо с него, били са членове на вилната кооперация "Езерото" или са служели с него в КГБ. Без значителен опит те изведнъж започнаха да трупат огромни богатства, след като Путин дойде на власт през 2000 г. и обеща подкрепа за онези, които поддържат "държавните интереси".

Какво означава това бързо стана ясно. Руският газов монопол на „Газпром“ бе предаден на Дмитрий Медведев и Алексей Милер, бившите колеги на Путин в Санкт Петербург. Под тяхно ръководство са присвоени поне 60 милиарда долара, както се посочва в доклад на Борис Немцов, бившия вицепремиер, който беше убит през февруари 2015 г., и Владимир Милов, бившият заместник-министър на енергетиката на Русия. В същото време 6,4% дял в Газпром с обща стойност около 20 милиарда долара просто изчезна от финансовите отчети на компанията.

През 2007 г. друг приятел на Путин Леонид Рейман, който беше министър на съобщенията, беше признат от трибунал в Цюрих за виновен, че използва позицията си на председател на държавна далекосъобщителна компания за присвояване на активи на стойност 6 милиарда долара. В младите си години братята Борис и Аркадий Ротенберг са били партньори по джудо на Путин. Те получиха договори на стойност около 7 милиарда долара за изграждане на инфраструктура за Зимните олимпийски игри 2014 г. в Сочи.

Междувременно Путин последователно разрушава частния сектор на икономиката. В първия кръг от приватизацията, който се проведе при Борис Елцин през 90-те години, победата бе спечелена от управленци от съветската епоха, престъпници и бивши партийни служители. В хода на втория кръг започна търсенето на грешки, направени в първия кръг, така че определено предприятие да бъде върнато на държавата и след това отново да бъде приватизирано. Когато Михаил Ходорковски, бившият шеф на "ЮКОС", показа политическа независимост, той веднага бе обвинен в измама и укриване на данъци и осъден на дълъг затвор. "ЮКОС" беше разделен на части и продаден евтино на сътрудниците на Путин.

В третия кръг местните служители, вдъхновени от случилото се с Ходорковски, започнаха да изземват имущество в цялата страна. Най-често определен бизнесмен е бил обвиняван в извършване на престъпление. Тогава този бизнесмен бива изпратен в център за задържане под стража и той остава там, докато не се съгласи да продаде бизнеса си много по-евтино от пазарната му цена.

Собствеността стана изключително монополизирана, конкуренцията беше потисната и само тези, които имаха връзки, можеха да разчитат на високи доходи. Путин стана главен съдия във възникналите спорове, така че неговото напускане ще доведе до ожесточена борба за власт на всички нива на пирамидата на незаконно придобитото богатство.

Освен това, ако напусне лично, Путин също ще бъде в опасност. По времето, когато Путин стана президент, срещу него бяха провеждани две разследвания, свързани с работата му като заместник-кмет на Санкт Петербург. Първият случай се отнася до инцидент през 1992 г., който включва обмен на суровини за много необходими хранителни продукти, които никога не са били доставяни. Вторият случай се отнася до използването на градски средства за изграждане на частни резиденции в Испания. През август 2000 г., четири месеца след като Путин беше избран за президент, и двата случая бяха спокойно приключени.

Междувременно има много доказателства, че самият Путин се е възползвал много от корупцията. През 2007 г. руският политически анализатор Станислав Белковски каза в интервю на немски език за вестник Die Welt, че тайните активи на Путин се оценяват на 40 милиарда долара и че президентът всъщност е краен собственик на 75% дял в „Гунвор“, международна енергийна група, отговорна за значителен дял от износа на руски нефт. Три месеца по-късно служителите на Путин и „Гунвор“ отрекоха обвинението. Заключенията на Белковски до голяма степен озвучават оценките на западното разузнаване.

Освен факта, че Путин може да носи отговорност за икономически престъпления, има вероятност, ако напусне президентството, да бъде заплашен от отговорност за извършване на политически престъпления, включително убийства и организиране на терористични атаки. По време на управлението на Путин бяха извършени много такива престъпления, включително експлозия в жилищна сграда през 1999 г., благодарение на която той стана президент, убийството на Александър Литвиненко в Лондон през 2006 г., убийството на Немцов и катастрофата на пътнически самолет на „Малайзийски авиолинии“, който беше свален от руска ракета над източната част на Украйна през 2014г.

Във всеки от тези случаи има доказателства, че Путин лично е наредил тези престъпления да бъдат извършени, но във всички тези случаи режимът организира мащабни кампании за дезинформация, за да обърка световната общност и сплаши онези, които се опитат да стигнат до дъното на истината.

В случая с Литвиненко обаче независимо разследване на британските служби, включващо западни разследващи ресурси, доведе до заключението, че Литвиненко е убит по нареждане на Федералната служба за сигурност и че "вероятно" Путин лично е одобрил този ход. В понеделник, 9 март, в Хага започна процесът срещу четирима заподозрени в случая с катастрофата на самолета MH-17 над Украйна. Във вторник, 10 март, съдът изслуша доказателства от свидетели, които твърдят, че хората, обслужвали противоракетната ракетна система "Бук", от която е свален пътническият самолет, са руснаци и че тази операция е извършена в присъствието на служители на ФСБ. Ако Путин прехвърли властта, новото ръководство на страната може да пусне огромно количество информация за престъпления, извършени през последните две десетилетия, което ще доведе до пагубни последици за него и всички, които го подкрепиха.

Терешкова заяви, че ако на Путин бъде разрешено да се кандидатира отново на президентските избори, това ще има стабилизиращ ефект върху руското общество. Тя е права в едно нещо. Това несъмнено ще удължи сегашния застой. Единственият въпрос е за колко време.

Превод: Юлиян Марков

Прочети цялата публикация