Fakti.bg | 23.03.2020 17:43:33 | 241

Коронавирус: Ще колабира ли британското здравеопазване?


Британското здравеопазване изобщо не е подготвено за епидемията с коронавируса и рискува да се срине изцяло. Причините са поучителни и за други държави.

"В състояние сме да се справим с кризата в рамките на 12 седмици", заяви британският премиер Борис Джонсън по повод епидемията с коронавируса. Дори и да е прав, много от неговите сънародници навярно изобщо няма да доживеят до края на тези 12 седмици. Системата на британското здравеопазване е крайно зле подготвена за пандемията.

Преди заразата да започне да се разпространява, британските болници разполагаха с не повече от 5 000 уреда за изкуствено дишане - т.е. падат се по по-малко от седем на 100 000 жители. По този показател страната заема едва 24-то място от общо 31 държави в Европа. За сравнение: Германия разполага с близо 30 апарата на 100 000 души.

Доктор Алисън Питард, председателка на Обединението на медиците, работещи в интензивни отделения, заяви пред БиБиСи: Великобритания изостава сериозно от средноевропейските стойности.

Междувременно във Великобритания са влезли около три хиляди допълнителни уреда за изкуствено дишане, но Островът продължава да е далеч зад Германия. Затова премиерът Джонсън призова автомобилни компании и фирми, специализирани в производството на земеделска техника, като “Ролс Ройс” и “Джей Си Би”, да започнат да разработват въпросните уреди.

Във Великобритания няма производител, специализиран в производството на медицинска техника, каквато е например германската компания “Дрегер” от град Любек. През последните години британското здравеопазване изобщо не беше сред приоритетите на консервативното правителство в Лондон, затова и състоянието на спешната помощ постоянно се влошаваше.

Здравеопазването зависи изцяло от бюджета

Националната здравна служба във Великобритания се финансира от държавния бюджет, а услугите са безплатни за пациентите.

Британците не плащат вноски за здравно осигуряване, само че обслужването им зависи изцяло от бюджетната политика на съответното правителство. А през последните няколко години консерваторите неизменно следваха режим на икономии в здравеопазването. На 100 000 жители във Великобритания се падат 228 болнични леглаЕmergency Ambu показват най-новите статистически данни. Германия разполага с близо три пъти по-голям брой. Подобно е и съотношението при лекарите.

В резултат на това британското здравеопазване на няколко пъти през последните години се срина дори и по време на сезонния грип. Пациенти, които имаха нужда от спешно лечение, изобщо не достигаха до болниците, поради липса на достатъчно линейки. А болниците разполагаха пациенти по коридорите, поради липса на достатъчно място за всички. Ако епидемията от коронавирус сега се разрази по-силно, ситуацията ще стане още по-трагична.

Доктор Розена Алин-Кан от опозиционната Лейбъристка партия обвини премиера, че не е осигурил достатъчно защитни облекла и тестове за коронавирус в болниците и призова премиера към спешни действия.

Източноевропейците си заминаха

Брекзитът допълнително усложнява ситуацията. Десетки хиляди работни места в болниците са вакантни. Част от тях доскоро бяха заети от лекари, медицински сестри и санитари от други европейски държави но мнозина, основно източноевропейци, предпочетоха да напуснат Острова, защото вече се чувстваха нежелани. А нови на тяхно място така и не идват.

Прочети цялата публикация