БНР | 02.04.2020 14:33:30 | 88

Полша, Унгария и Чехия са нарушили закона на ЕС, отказвайки бежанци


Полша, Унгария и Чехия са нарушили закона на ЕС с отказа си да приемат бежанци, когато миграционна вълна заля съюза преди пет години, постанови Съдът на Европейския съюз, предаде АФП.

Игнорирането на усилията на Евросъюза за разпределяне на бежанците в страните членки те „не са изпълнили задълженията си по закона на ЕС“, се казва в решението, което отваря пътя за възможни глоби.

Европейската комисия даде трите страни на базирания в Люксембург съд,, след като те отказаха да приложат приетия от лидерите на ЕС квотен механизъм за разпределяне на 120 000 търсещи убежище в Гърция и Италия.

Извънредната ситуация с мигрантите се облекчи през 2016 г., когато ЕС сключи споразумение с Турция да блокира преминаването на повечето мигранти в замяна на милиарди евро, посочва АФП.

През 2015 г. над 1 милион мигранти потърсиха убежище в Европа, като повечето от тях бяха сирийци, бягащи от гражданската война.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен нарече съдебното решение „важно“.

„То се отнася за миналото, но ни дава насоки за бъдещето“, заяви тя.

Трите страни нарушителки омаловажиха поражението си.

„Загубихме, но това не е важно – важното е, че не трябва нищо да плащаме“, заяви чешкият премиер Андрей Бабиш пред държавната агенция ЧТК. „Същественото е, че ние няма да приемем никакви мигранти и че квотите след това изчезнаха, в голяма степен благодарение на нас“.

Унгарската правосъдна министърка Юдит Варга нарече съдебното решение „дискриминационно“, а говорител на полското правителство посочи, че то „няма никакво практическо значение“.

Прочети цялата публикация