БНР Стара Загора | 03.04.2020 15:31:07 | 102

Близо 340 легла в областта са определени за прием на пациенти с ковид инфекция


Със заповед на министъра на здравеопазването в област Стара Загора са определени 8 лечебни заведения за болнична медицинска помощ, в които трябва да бъдат открити структури за лечение и наблюдение на неусложнени пациенти с ковид инфекция. На тяхна територия са посочени като легла за активно лечение общо 281 броя, съобщи в интервю за Радио Стара Загора директорът на Районната здравноосигурителна каса д-р Жулиета Здравкова.

Със същата заповед са определени и базите, където би могло да се извършва и интензивно лечение на пациенти с Ковид-19. Това са 6 лечебни заведения: УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“, МБАЛ „Тракия“, МБАЛ „Ниамед“ , МК „Берое“  и  болниците в Казанлък и Раднево с общ брой от 56 легла за интензивно лечение. В момента се извършат проверки от РЗИ – Стара Загора дали тези лечебни заведения отговарят на условията в Приложения 3 и 4 за изпълнение на изискванията за разкриване на инфекциозни структури и интензивно лечение. Проверява се също и наличието на апаратура – респиратори и анестезиологични апарати, изправността и обезпечеността от необходимите за работата им консумативи. По данни от сключените договори за дейност между РЗОК и болниците, към момента лечебните заведения в областта разполагат с 14 бр. респиратори, около 30 анестезиологични апарата и 11 транспортни респиратора. Това не е окончателната бройка и подлежи на проверка и допълнително уточняване, подчерта д-р Здравкова. 

Също на база сключените договори, в областта работят над 40 лекари анестезиолози и 10 специализанти по анестезиология и интензивно лечение. Всички случай, които се приемат от лечебните заведения с Ковид-19, ще бъдат отчитани по клинична пътека № 104 и Здравната каса има готовност да сключи при необходимост с всяко едно лечебно заведение договор за тази пътека,  допълни д-р Здравкова. Тя напомни, че с един месец са удължени за пациентите с хронични заболявания сроковете на протоколите, които изтичат между 16 март и 16 април, а заверките на рецептурните книжки или добавянето на нови медикаменти в нея се извършва от личните лекари. 

РЗОК – Стара Загора е разкрила и горещ денонощен телефон 0885 695312, на който граждани и изпълнители на мед. помощ могат да се обърнат за въпроси или решаване на определени казуси.  

Повече по темата чуйте от интервюто с д-р Жулиета Здравкова в звуковия файл:


    



  


Прочети цялата публикация