БНР | 04.04.2020 15:06:04 | 325

Екстремните спортове 29 март-4 април 2020 г.


Макар състезанията по цял свят да са спрени, а атлетите да тренират в домашни условия заради коронавируса, продължаваме да научаваме за някои постижения постфактум. Така например, тази седмица стана ясно, че на 21 и 22 февруари словашките алпинисти Ондрей Хусерка и Евка Миловска са осъществили премиерно изкачване на маршрута “Mystery” - 85 °, М8, С1, 700 м, 15 въжета, на западната стена на скалната игла Aiguille du Plan в масива на Моблан. По описание на двамата алпинисти, линията върви по красив кулоар и завършва с 200-метрова трудна стена. Изкачването е направено с 1 бивак на стената, след осмото въже, при ветрове със скорост 70 км/ч и много сняг по скалата.
===Във Франция подгониха катерачите, нарушаващи извънредните мерки и наложената карантина. Планинската охрана във Вердон публикува снимки на двама души, катерещи се на скалите в района. Не е ясно дали те са били глобени, но сайтът 8a.nu съобщава, че в Сейоз и Фонтенбло вече има наложени глоби от по 135 евро. Макар да не става дума за струпване на хора, катеренето крие риск от нужда от спасителна операция и хоспитализация, което в условията на пандемия не е желателно, обясняват френските власти.

Във времената на пандемия и световна блокада голям урок по упоритост и целеустременост даде 81-годишният испанец Карлос Сория, който продължава да тренира в дома си, за да може след края на кризата да направи пореден опит да изкачи Дхаулагири. Преживял следвоенния период, Сория казва в интервю за “Desnivel”, че сега е по-трудно, защото тогава проблемът е бил гладът, а сега става дума за невидим враг. Тази пролет испанецът трябваше да замине за Непал за своя 11-и опит на Дхаулагири, но няколко дни преди полета, започна кризата с коронавируса.През есента на 2019 г. Сория стигна до Лагер 3 на този осемхилядник, но се наложи да прекрати експедицията си заради обилни снеговалежи.За последните близо 3 десетилетия испанецът успя да стъпи на 12 от 14-те най-високи върха на планетата, като целта му е да стане най-възрастният човек, събрал т.нар. "Хималейска корона". Първия си осемхилядник изкачва на 51-годишна възраст, а други 10 - когато е на над 60 години. До сбъдването на голямата му мечта остават Дхаулагири и Шиша Пангма.

У нас организаторите на спортни състезания започнаха да планират събития за следващите месеци, макар да не е ясно кога ще свърши периодът на социалната изолация. Един от най-дългоочакваните ултрамаратони - “Обиколката на Витоша”, ще се проведе на 13 и 14 юни, а регистрацията за участие вече е отворена.
В търсене на начини за психическо оцеляване планински бегачи и ултрамаратонци от страната започнаха да провеждат онлайн срещи, на които обменят опит кой как се справя с карантината. Втора подобна среща се организира идната седмица във Фейсбук от един от най-добрите ни планински ултрабегачи - Пирин Галов. На нея всички желаещи ще могат да си поговорят с трима българи, финиширали PTL - най-дългата версия на "Обиколката на Монблан", 300 км, с 25 хиляди метра денивелация. Срещата с Тодор Димитров (Ел Капитан), Димитър Кьосев и Стефан Иванов е на 8 април, от 19:00 (ЛИНК към Фейсбук събитието). 

И накрая нещо любопитно, което не е свързано с екстремните спртове, но би било добра отправна точка в търсенето на идеи в подобни извънредни условия: Французин пробяга маратонската дистанция от 42 км и 195 метра на балкона си в Тулуза. Елиша Нохомовиц е бягал напред-назад по 7-метровата "отсечка" в продължение на 6 часа и 48 минути. По този начин той е искал да изрази уважението си към медиците, ангажирани с битката с коронавируса (ВИДЕО).

---

Новините следете в рубриката ни "Екстремните спортове". Можете да я слушате като подкаст тук.


Прочети цялата публикация