БНР | 09.04.2020 09:29:36 | 69

Книга на БАН "за радост и удоволствие" представя българското изкуство през ХХ век


Без изкуство едно общество няма да има култура, няма да има духовност. Значението на изкуството за хората въобще не подлежи на дебати. В това е категорична проф. Йоана Спасова-Дикова.

Тя е част от колектив на БАН, който прави хронологична разходка в книгата “Българският XX век в изкуството и културата” .

Интердисциплинарният проект изследва хода и битието на литературата, театъра, музиката, киното, визуалните изкуства и архитектурата в България, използвайки мозаечно-хронологичен принцип.

Книгата на Института за изследване на изкуствата към БАН описва процесите на модернизация на българската култура и съдържа редица доказателства, че родните творци често са били в крак с всички европейски световни тенденции, а понякога дори са били и една крачка пред тях.

Другите автори са Ингеборг  Братоева-Даракчиева, Ирина Генова, Клер Леви, Теодора Стоилова-Дончева, Стела Ташева и Елка Трайкова.

Текстовете са разпределени в три основни периода: първият е озаглавен “ Под знака на модерна Европа” - той е от Освобождението до края на Втората световна война, „Метаморфози на модерността” - който представя изкуството по времето на соц-режима и „Предизвикателства по време на преход” - за най-новите творци и техните произведения до 2000 година.

Всъщност, това разделение е условно, тъй като автори, които са творили между двете световни войни например, след това продължават творчеството си и по време на социалистическия период, допълни проф. Дикова.

„Пуснахме тази книга да бъде четена от хората и да им доставя радост, да си припомнят миналото, до видят какви видни личности сме имали, какви изключителни събития са се случвали. Времето на изолация е подходящо да се обърнем към себе си. А това става с изкуството.“

По думите на проф. Дикова книгата не е за четене открай докрай. Тя трабва да се чете на части, „на мигове“.

Сред около 380 илюстрации има и такива, които се публикуват за пръв път.

Книгата вече е достъпна в електронен вариант на сайта на Института за изследване на изкуствата.

Прочети цялата публикация