БНР | 13.04.2020 06:53:26 | 53

Смехът бори депресията по време на пандемия


Животът в условията на продължителна самоизолация често става непоносим за мнозина заради монотонността и тревожността. Чувството за хумор може да помогне на мнозина да се измъкнат от порочния кръг - в интернет има много шеги, комикси и карикатури, свързани с темата за самоизолацията, казва пред РИА Новости италианският психолог Сара Реджинела, цитирана от БГНЕС.

"В Интернет има много вицове, шеги и карикатури за изолацията. Всичко това помага много, защото хуморът е прекрасен защитен механизъм от психологическа гледна точка. Имаме нужда от това, за да имаме психически сили“, каза експертът.

В същото време по време на пандемия работата на психолозите става изключително важна, защото би могла да помогне за справяне с последствията от нарушаването на ежедневния ритъм на живот и липсата на социални контакти.

"В такива моменти може да се стигне до домашно насилие, депресия и посттравматични разстройства", каза Реджинела. „Във всички тези случаи трябва незабавно да се свържете с психолог, дори дистанционно, защото е трудно сами да се справите с такива проблеми”, отбеляза практикуващият психотерапевт.

"Шегите винаги помагат. Проблемите остават, но със смехът може да се сподели с други хора. Хуморът ни кара да разберем, че жертвите, които правим за общото благо, имат смисъл", каза лекарят от Анкона.

Прочети цялата публикация