БНР | 13.04.2020 08:38:25 | 136

Студенти съживиха някогашните приказки по телефона във Фейсбук


Спомняте ли си приказките по телефона, които преди години слушахме у дома или пък от уличен телефон срещу пуснати в автомата 5 стотинки. Сега проект с име „Приказки по телефона“ връща спомена на родителите и предлага любопитно аудиоприключение за децата. 

Преди 30 и повече години, когато смартфоните не съществуваха, Интернет в България нямаше, а създателят на Фейсбук дори не е бил роден, във всеки дом в коридора или в хола имаше масичка и върху нея с телефон с шайба. Ако стенният часовник беше спрял, точното време научавахме на телефонен номер 180, а за различни справки набирахме 144. Любимият номер и на деца, а и на много родители беше 177. Защото там разказваха приказки.

Сега студентите от класа по актьорство за куклен театър на проф. Жени Пашова в НАТФИЗ са нарекли проекта си „Приказки по телефона“. Те умеят да разказват приказки, но в дните, в които кукленият театър не работи, децата могат да ги чуят във Фейсбук, под формата на записани аудиофайлове.

В този момент на изолация искаме да създадем едно кътче, където да избягаш за малко от реалността и да влезеш в света на приказките, където доброто винаги побеждава, както се надяваме и в реалността доброто да победи. Понякога човек трябва да избяга в реалността и да се изолира в една приказка“, казва София Трейман - автор на проекта „Приказки по телефона“.

В рамките на проекта децата могат да чуят приказки на Джани Родари, Доналд Бисет, Братя Грим, Валери Петров, Йордан Радичков и Ангел Каралийчев.

„Наши познати майки ни изпращат снимки как техните деца заспиват на приказките ни, за което ние много се радваме, че подпомагаме. И най-вече от майки имаме обратна връзка, които са много благодарни и харесват нашата инициатива“, разказва София Трейман.

В инициативата се включва и един от преподавателите на студентите по „Актьорство за куклен театър“ в НАТФИЗ - главен асистент Михаела Тюлева.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация