БНР | 05.05.2020 15:34:33 | 174

В Германия не решиха да има ли помощ при покупка на кола


Между 1000 и 3000 евро да получи всеки германец, който реши да си купи нова кола. Това иска силната автомобилна индустрия от канцлера Ангела Меркел. Днешната видеоконференция, посветена на коронакризата в автоиндустрията, завърши без резултат.

От сутринта пред канцлерството в Берлин протестират активисти на природозащитната организация „Грийнпийс“ срещу искането за отпускане на държавна помощ за автомобилната индустрия. За това настояват трите германски провинции, където се намират водещите концерни „Фолксваген“ в Долна Саксония, „Даймлер“ в Баден-Вюртемберг и БВМ в Бавария.

Спорове на фона на спад в автоиндустрията

Основният спор е дали изобщо да има премия при покупката на нов автомобил, и ако да - дали да е само за електромобил или и за автомобил с двигател с вътрешно горене.

Изключително силното автомобилно лоби в Германия очаква спад с 20% в оборота за 2020 година, или три пъти повече в сравнение с 2009 година, по време на финансовата криза

„Дори сега да отворим заводите, последиците ще са драматични. А това означава закриване на работни места“, предупреди Хилдегард Мюлер, председател на браншовата организация на автомобилните производители.

Заводите на „Фолксваген“ и „Форд“ вече започнаха работа, а 800-те хиляди работници в бранша са основният лост за натиск на автоконцерните.

Коалиционният партньор на Меркел е против субсидии за гиганти

Социалдемократите, малкият коалиционен партньор в правителството на Ангела Меркел, са категорично против каквато и да е извънредна помощ за автомобилните гиганти извън обявените програми за подпомагане заради коронакризата.

„Не може една индустрия да се самопокани при канцлера с искания, гарнирани със заявката, че въпреки всичко ще изплати на акционерите милиарди евро дивиденти. Нахално е“, категоричен е депутатът от социалдемократическата партия Карстен Шнайдер.

Съмнения в смисъла от премията за покупката на нова кола имат и икономистите:

„Такива премии така или иначе са капка в морето, не са устойчива мярка и само изкривяват реалната картина в бранша. Това го наблюдавахме вече след финансовата криза“, коментира проф. Клаудия Кемферт от Германския институт за икономически анализи.

Прочети цялата публикация