БНР | 07.05.2020 09:27:05 | 289

Завишаването на санкции при ПТП са за потушаване на общественото негодувание


Под обществен натиск се родиха доста недомислия в Наказателния кодекс. При пътните произшествия в някои случаи санкциите се изравниха и дори надминават тези при умишлените престъпления. Такъв дисбаланс по никакъв начин не е опраавдан, заяви пред Радио София Емилия Недева, адвокат по наказателно право.

След всеки по-драстичен инцидент, законодателите се заемат с промени към увеличаване на наказанията, но невинаги това е основателно, когато мотивацията е общественият натиск. През последните 20 години това е практика, която и правосъдният министър отбеляза след убийствената катастрофа с Милен Цветков, допълни адв. Емилия Недева.

„Осъзнават се негативите на този подход и въпреки това се пристъпва към него, защото законодателството на първо място е политически израз на волята на управляващите. И така се търсят някакви обществени дивиденти. Да не кажа, че това е резултат на популизъм. Преди да се стигне до едно тежко пътно произшествие, трябва да се обърне повече внимание на предварителния контрол, на административните санкции.“

Дали остават ненаказуеми нарушения заради криворазбрано великодушие или корупционни практики? Изпълнителната власт има задължения в превантивната част. Трябва да се замислим какво прави държавата, за да се предотвратят такива тежки произшествия, как се реагира още при нарушения на закона без тежки последствия, апелира адв. Недева.

Още по темата - в звуковия файл.

Прочети цялата публикация