Fakti.bg | 14.05.2020 04:59:55 | 333

Колекторските фирми прилагат гъвкави схеми спрямо клиентите


Извънредното положение в резултат на пандемията от коронавирус несъмнено постави на изпитание световната икономика, а оттам и хората. Един от най-чувствителните сектори е този на просрочените заеми. Какво става с тях? Какво е поведението на длъжниците и какви са съветите на специалистите? Отговор на тези въпроси в интервю за ФАКТИ дава Лилия Димитрова, заместник-председател на Асоциацията на колекторските агенции в България.

Кои са най-големите предизвикателства пред сектора при създалата се нетипична ситуация?

Едно от основните предизвикателства е, че в момента немалко хора действително са затруднени да покриват задълженията си. За разлика от преди, когато нежеланието, а не невъзможността бе водещ фактор за много потребители, които не плащаха вноските си, днес ситуацията е различна.

Затова още в самото начало на извънредното положение редица от компаниите от Асоциацията на колекторските агенции в България, спряхме да начисляваме законова лихва за всичките си клиенти. Отделно им предлагаме различни отстъпки, като разсрочване на задълженията, индивидуални планове според конкретния казус на клиента. Накратко – опитваме се да помогнем на хората да възвърнат финансовата си сигурност, дори това да отнеме повече време от планираното.

Не бива да забравяме, че ние сме част от финансовия сектор, а той е гарант за финансовата стабилност на държавата. Ако компаниите за управление на вземания спрат да изкупуват пакети с лоши вземания, това ще рефлектира негативно върху банките, а оттам – и върху крайния потребител. Ние сме част от един общ механизъм и ако той работи добре, това ще е от полза за всеки отделен човек.

Как се промени политиката на колекторските фирми от началото на извънредното положение?

Спецификата на нашата дейност е такава, че клиентите, с които работим, вече се намират в късен етап на просрочие. Това ни е научило да бъдем гъвкави, да можем бързо и ефективно да предлагаме работещи решения. Разликата днес е в мащаба и интензитета на тези решения – прилагаме още по-гъвкави схеми, за да съдействаме максимално на затруднените потребители.

Доколко време и при какви условия може да разсрочите събираемостта?

Разглеждаме всеки случай индивидуално, поради което не предвиждаме установяване на единна схема. Всеки клиент има различна специфика на казуса си. Опитваме се да не стандартизираме подхода, а да предоставим най-доброто решение.

Обичайна практика е подписването на споразумение, при което се заплаща една първоначална вноска и след това се покрива остатъка на равни части в зависимост от възможностите на клиента. Много е важно обаче той да води открит диалог с нас, за да бъде ясно какви са реалните му възможности да заплаща дължимото. Като цяло препоръчваме хората да се опитват да покриват задълженията си, за да избегнат лош кредитен рейтинг и по-затруднено положение в бъдещ период.

Какви са сценариите за развитие на събираемостта до края на годината?

В седмиците след 13 март до средата на април стагнацията беше най-осезаема, тъй като хората не знаеха какво ги очаква и как да постъпят. Постепенно обаче разбраха, че извънредното положение няма да заличи автоматично всички останали аспекти от живота, в т.ч. и дължимите средства. Това е и причината, поради която след първоначалната пауза събираемостта бавно започна да се увеличава. Въпреки това до края на тази година не се очаква да достигнем високите ѝ нива от началото на 2020 г.

Какви са съветите ви към физическите лица?

Проактивно да търсят решения. В наше лице ще срещнат нужното съдействие.

Всъщност потребителите вече започват да разбират това. Първоначално те чакаха мораториума на банките, като част от хората дори считаха, че той ще им позволи да не плащат задълженията си. На практика това е невъзможно и когато го осъзнаха, потребителите започнаха да търсят реално работещи за тях решения. Хората, с които ние разговаряме всеки ден, искат да погасят задълженията си, осъзнават, че това е тяхна отговорност и друг няма да я поеме вместо тях. Някои смятат, че ако ползват услугите на адвокат, той ще им договори по-голяма отстъпка или по-добри условия по споразумението, но това не е вярно – ние бихме направили еднакъв компромис и за клиента си, и за представляващия го.

Най-важното е в тази трудна за всички ситуация да се опитаме да се държим разумно и отговорно. В този процес високата финансова грамотност е много важна. Затова и нашата асоциация разработи някои съвети за потребители за това как да се справят с управлението на парите си в условията на днешната криза.

Цялата платформа Мисия платено е създадена от асоциацията именно с цел повишаване на знанията и уменията на населението по отношение на управлението на парите. И тъй като вярваме, че това се формира от ранна възраст, много от инициативите ни са насочени към деца. След настъпването на извънредното положение започнахме да работим по серия от уроци по финанси за ученици. Част от тях вече са качени на сайта и социалните мрежи, стремежът ни бе да са атрактивни и на достъпен за децата език.

Как ще се развие събираемостта при фирмите?

Междуфирмената задлъжнялост към момента расте, компаниите разсрочват задълженията си, но резултатите все още не са „излезли на повърхността”. Очаквам в следващите 2-3 месеца тази картина да стане по-ясна.

Прочети цялата публикация