БНР | 21.05.2020 05:23:55 | 172

Намаляване на данъците не се прави с намаляване на приходи без съкращаване на разходи


Намаляване на данъците не се прави с намаляване на приходи без съкращаване на разходи. А в такава година разходите се увеличават. Минимумът на недоимък на бюджета в края на годината ще бъде около 2,5 млрд. лева“. Това подчерта пред БНР икономистът Красен Станчев,председател на УС на Института за пазарна икономика. Данъкът върху добавената стойност за ресторантьорските услуги и книжните изделия се намалява от 20 на 9 на сто, реши на първо четене бюджетната комисия в парламента.

Според Станчев проблемът не е в данъчното законодателство, а в Кодекса на труда:

„Стига се до хаотични действия, когато без да мериш, режеш и после установяваш, че сметката е по-скъпа. Проблемът на всички сезонни дейности е, че в България т.нар. трудови договори за почасови услуги са много малко – 4,4% от всички договори. Средното за Европа е три пъти повече, а в Черна гора е почти 1/3 от трудовия пазар“. 

В предаването „Преди всички“ икономистът допълни:

„Когато ресторантите плащат наеми и наемодателите не са регистрирани по ДДС, те имат определени изисквания. Да се решават тези проблеми с ДДС, който финансира половината от бюджета на страната, не е разумно, ако не се съкратят други бюджетни разходи, а те не могат да се съкратят, защото най-големият бюджетен разход – около 1/3 от бюджета е социални дейности“.

Интервюто с Красен Станчев можете да чуете в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация