Последният клас на Стефан Данаилов завършва НАТФИЗ

Абсолвентите на НАТФИЗ ще създават изкуството след кризата. "Възпитаниците на двата факултета – сценични и екранни изкуства, бяха внимателно избрани, обучени и подготвени от Академията, за да генерират и развиват творчески идеи дори в трудни времена като това. Тъй като пандемията отне последните им срещи с публиката на учебните сцени в НАТФИЗ, ще ви ги представим", пишат от Академията, цитирани от Nova TV.
Наричат се MASTERCLASS и бяха последния избор на проф. Стефан Данаилов. Преди 4 години 10-те жени и 12-те мъже се пребориха с други 300 кандидати за мястото си в НАТФИЗ.
На 20 декември 2018 се изправят пред първия си решителен изпит в театъра и първата си публика в образите на Уилям Шекспир, Кристофър Марлоу и Джон Уебстър. Спектакълът е „Кръв и власт“ на д-р Росица Обрешкова.
Два месеца по-късно, на 8 февруари 2019, представят за първи път в България пиесата на Филип Ридли. „Зверското синьо“ в превод и постановка на д-р Сава Драгунчев им отваря вратите на професионалните сцени.
В рамките на по-малко от година актьорите от класа влизат в „Братя Карамазови“, „Три високи жени“, „Лисичета“, „Когато гръм удари“ и „Цветът на дълбоките води“ на Народния театър, в „Ромео и Жулиета“ и „Еквус“ на Младежки театър, „Снежната кралица“ на Сатиричния театър и в „Госпожа Министершата“, „Скачай“ и „Палачи“ на Театър „София“. Докато вземат изпитите си и се явяват на фестивали, в които отстояват престижа на НАТФИЗ, студентите се включват в снимките на „11 А“, „Маймуна“, „Откраднат живот“, „Съни бийч“ и „Ягодова луна“.
Междувременно д-р Сава Драгунчев работи усилено по превода на пиесата за дипломния им спектакъл. Текстът е признат за съвременна преводна драматургия и публикуван от гилдията на българските театроведи. Народният театър, Съюзът на артистите в България и Международният театрален фестивал „Сцена на кръстопът“ подпомагат реализирането му в НАТФИЗ. Репетициите вървят трескаво и като в транс. Студентите ваят ролите, които никога няма да забравят. Три дни преди премиерата на „Лодкарят“ от Джез Бътъруърт класът осиротява. На 29 ноември 2019 година Голяма сцена на НАТФИЗ се изпълва от учениците, колегите и приятелите на проф. Стефан Данаилов, дошли да се докоснат до духa му с дипломния спектакъл на последния му клас. „Лодкарят“ се готви да се впусне в Националното турне на НАТФИЗ в страната, но животът има други намерения…
Спектакълът е селектиран и поканен за участие в „Сцена на кръстопът“. Ако през септември има фестивал, има и шанс „Лодкарят“ да оживее поне още веднъж, ако ли не, ще наблюдаваме развитието на последните дарове на Мастера за българското кино и театър.
Прочети цялата публикация



50-годишната Милица Гладнишка призна: Не искам сватба!
Даниел Пеев - Дънди с все повече разкрития за себе си, призна за брат близнак
Бебето на Бойко Кръстанов и Лидия Василева с дебют в арт средите на Пловдив (СНИМКИ)
Радина Кърджилова на 40 г.: От „Стъклен дом“ до голямата сцена
Калин Врачански празнува рожден ден днес
Легендата на полското кино Барбара Брилска навърши 85 години самотна и болна
Тревожност в Германия: Появи се опасен вирус с висока смъртност
"Масло с краварката в левия ъгъл" се оказа имитация – КЗК с тежки санкции
Нов нападател в Дунав Русе идва с богата визитка от Испания
Две фирми са глобени заради фалшиво масло с "краварката в левия ъгъл"
Олег Невзоров е разпитан като свидетел за незаконното строителство в Баба Алино
Съхранението на пароли в браузъра не е толкова безопасно, колкото си мислите – съвети от експертите показват как трябва да се прави
Иван Шишков: Къщите в "Баба Алино" трябва да бъдат съборени, няма друго решение
Иван Шишков: Къщите в "Баба Алино" трябва да бъдат съборени, няма друго решение
Тони Надал предрече: 2026-а ще бъде последната в кариерата на Новак Джокович
Много пияни шофьори са хванати зад волана в Бургаско
Нова гореща вълна в Европа, Франция издаде най-високото ниво на предупреждение