Мюсюлмани в Берлин посещават църква, защото джамиите са затворени

Още един положителен ефект от пандемията - християни и мюсюлмани посещават един храм в германската столица Берлин. Заради коронавируса са въведени строги хигиенни правила и джамиите не успяват да съберат всички вярващи. А мюсюлманите честват свещения за тях месец Рамазан, предава БНТ.
Имамът Мохамед Сабри изнася проповедта си в доста необичайна обстановка - част от инвентара е покрит, но не и стъклописите. Причината службата се води не в джамия, а в църква. Заради пандемията действат строги правила и храмът, в който традиционно служи имамът може да събере само 50 души. А вярващите са значително повече. Ето защо, местната лутеранска църква решава, че може да отстъпи помещението на братята си по вяра.
Сега - когато всичко е подчинено на коронавируса, решихме да направим нещо заедно. И аз се мисля, че добро. Това беше общо, съвместно решение, то ни сближи. Дали това партньорство ще продължи предстои да разберем. Но възможността да се опознаем по-добре, това, което изпитваме заедно в момента, ни прави силни да посрещнем всичко, което предстои, коментира пастор Моника Матиас.
Пастор Моника Матиас участва в богослужението - молитвите се четат на немски и арабски. В Германия църкви и джамии бяха отворени в началото на май, но при строги условия. Червените тухли и сградата в стил неоренесанс, са съвършено различни от зданията с минарета. Въпреки това имамът казва, че се чувства добре дошъл.
Чувствам се като в дома на Господ. Усещам, че съм добре дошъл в тази стая - двете религии имат общ произход - просто всеки се обръща към своя Бог. . . Разбира се, има крайни мнения - от двете страни - едните не искат да се молят в църква, другите не приемат мюсюлмани в храма си. Но те са все по-малко. Тази пандемия ни направи общност. Кризата обединява хората, казва имам Мохамед Таха Сабри.
И обикновените вярващи признават, че особено в началото им е било странно, но само за кратко.
Оказва се, че колкото и да са големи разликите - сграда, ритуали, молитви - вярата е обща, и именно тя обединява хората.
Прочети цялата публикация




След 70 г. в орбитата на Москва: Договорът с Украйна най-после разкачи България от руското влакче
Тръмп срещу папата: кой ще надделее?
"Това не е наша война": защо позицията на Европа за Иран е погрешна и стратегически неразумна
Европа ускорява реализацията на резервен план на НАТО заради Тръмп
От "невероятна" до "неприемлива": Тръмп срещу Мелони
Лекарят и свещеник от Разлог: Историята на д-р Ивайло Перев
Голям празник е днес! Ето кои имена празнуват на 14 април 2026 г.
Ванс скастри Ватикана: Гледайте си църковните дела, оставете държавната политиката на Тръмп
Великден под сянката на войната: как християните в Близкия изток и Африка пазят вярата жива
Българският поет и преводач Марин Георгиев отбелязва 80-годишен юбилей
17 април 2014 г.: Умира Габриел Гарсия Маркес
Десетки дръвчета в Русе ще бъдат "облечени" с шарени плетива и рисунки
Фермери блокираха рафинерия в Ирландия, което доведе до недостиг на гориво в почти половината бензиностанции
Пожар в къща в Бургас вдигна огнеборците на крак
Певецът D4vd е арестуван по подозрение за убийство на тийнейджърка
3 милиона и 200 хиляди българи декларират, че ще гласуват на парламентарните избори
Русе днес ще бъде един от най-топлите градове в страната
Министър Щонова: Растениевъдството е стратегически сектор, затова първите мерки на държавата бяха насочени към него
Последен ден за политическа агитация, утре е денят за размисъл