Тръмп подписа указ, който ограничава защитата, с която се ползват социалните мрежи

Американският президент Доналд Тръмп подписа указ, чиято цел е да ограничи защитата, с която се ползват социалните мрежи, и свободата, с която разполагат при модериране на съдържанието си.
"Ние сме тук днес, за да защитим свободата на словото от една от най-големите заплахи", заяви Тръмп от Овалния кабинет при подписването на този документ, който вероятно ще доведе до дълга съдебна битка, отбелязва Франс прес.
Тръмп обвини Туитър в действия, неприсъщи на една неутрална платформа, след като социалната мрежа за първи път постави предупредителен знак на някои негови постове, подсказвайки на абонатите си да проверят достоверността на съдържащите се в тях твърдения:
"Малък брой медийни монополи контролират голяма част от всички публични и частни комуникации в Съединените щати. Те разполагат с неконтролирана власт да цензурират, редактират, скриват или модифицират всякакъв вид комуникация между отделни личности и широката публика", изтъкна Тръмп по отношение на гигантските технологични компании от Силициевата долина.
Президентът Тръмп заяви, че указът му съдържа изискване за създаването на нови законови правила за дейността на социалните мрежи, за да не може вече да се ползват от същата юридическа защита, както досега.
По-рано шефът на Фейсбук Марк Зукърбърг заяви, че големите социални мрежи не бива да се превръщат в пазители на политическата реч в интернет. Той каза това след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи регулации на тези компании, предаде ДПА.
"Не смятам, че Фейсбук или която и да е интернет платформа трябва да бъде арбитър на истината", каза Зукърбърг в интервю за CNBC и определи подобен сценарий като нещо опасно.




Какво стои зад поканата на Зеленски за среща с Путин и означава ли тази покана капитулация на Украйна?
Как зетят на Тръмп разгневи албанците
Доц. д-р Борислав Цеков: Митът за „Упадъка за Запада“
Какво ще стане, ако Путин реши да нападне балтийска държава
Мария Бакалова празнува 30 години с любопитно послание (СНИМКИ)
Високо напрежение между Полша и Украйна: Киев преименува военна част в чест на националисти, участвали в масови убийства на поляци
Валерия от "Ергенът" показа с кого е най-дългата ѝ връзка - 16 години (СНИМКИ)
"Нямаме": заради войната аптеките в Иран се опразниха
Доналд Тръмп: Иран никога не трябва да притежава ядрено оръжие! Техеран: Искаме реални действия от САЩ, не само думи
Три месеца война в Иран: Тръмп е в безизходица
89 мотоклуба готвят национален протест в София на 19 юни
Издигат огромен къмпинг на „Бутамята“ в Синеморец
Водещ специалист поема Медицинския факултет в Бургас
Ново европейско проучване: Българите са против приемането на Украйна в ЕС и забраната за внос на руски газ и петрол
Преговорите на САЩ и Иран по ядрения въпрос напредват зад кулисите
"Постигнах желания резултат". Защо Зеленски постоянно настоява за среща с Путин?
НАСА промени плановете за Луната и обяви изненадващ екипаж за „Артемис III“
Пиян шофьор заби „Опел“-а си в паркиран автомобил в Габровско