БНР | 31.05.2020 07:23:21 | 478

Спад на ДДС и затихваща Covid пандемия белязаха отминаващата седмица


От 1 юли предстои ДДС за книжните изделия, ресторантьорските и кетъринг услугите да падне от 20 на 9 на сто.

В Пазарджик премиерът Бойко Борисов обяви, че ще поеме политическата грешка, но ще се надсмива над финансовия министър Владислав Горанов, ако все пак промяната се окаже за добро.

Самият Горанов прогнозира два варианта за развой на ситуацията и отвори дебата за цялостна промяна на ставките, за която може да се говори още през 2021 година.

Пред БНР вицепремиерът Томислав Дончев се обяви за запазване на плоския данък, тъй като повече от десетилетие този подход дава добри резултати в постъпленията в държавната хазна.

Въпреки че споделят обща страст към творчеството на Гьоте, Дончев и президентът Румен Радев са на различни позиции по данъчните въпроси.

Държавният глава призова за обмисляне на прогресивна скала. Намалението на ДДС ставката е временна мярка заради Covid-19, но неминуемо ще удари държавната хазна, а тя през май вече е на минус от 350 млн. лева на месечна база.

Затова погледът е насочен към възстановителния план на европейско ниво. Според вицепремиера Томислав Дончев страната ни ще има достъп до 13 милиарда евро.

През седмицата продължи и дебатът по създаването на Държавна петролна компания, срещу което категорично се противопоставя Румен Радев.

Президентът постави въпроса как държавата едновременно ще контролира пазара на горива и ще участва в него. Междувременно Комисията за защита на конкуренцията най-накрая успя да влезе в офиса на петролната асоциация. Депутатът от НФСБ Валери Симеонов прогнозира, че след ката "хазартната империя" на Васил Божков бе ударена, следва още един удар - по "Лукойл" и Валентин Златев.

След като Симеонов, който бе в основата на забраната за частни лотарии, повдигна отново въпроса за хазарта, няма как да пропуснем факта, че от 2015 до 2019 година Комисията по хазарта е направила над 3 000 проверки. Нито една от тях обаче не е установила нарушенията на лотарийните компании на бизнесмена Васил Божков, който дължи на хазната 700 милиона лева.


Междувременно обвиненията към Васил Божков, който все още е в Дубай, вече са 18. Тъй като именно управляващите направиха паралел между Божков и банкера Цветан Василев, е логично да отбележим, че делото в Белград отново бе отложено и бившият мажоритарен акционер в КТБ остава в сръбската столица. Докато делото на Василев изостана в новинарския поток, всяка стъпка на Божков продължава да привлича вниманието, а заради него е разпитван и финансовият министър.

За привържениците на футболен клуб "Левски" - въпросът е един - кога Наско Сираков най-накрая ще може да поеме ръководството на любимия им клуб. Във Фейсбук Божков обяви, че акциите вече са джиросани на Сираков и изпратени към България, а в по-ранна публикация постави под въпрос къде се намира ритон от ценната му колекция от антики. Тя бе иззета и се съхранява в Националния исторически музей, но директорът му Бони Петрунова нито потвърди, нито отрече, че ритонът се намира там. Тя е категорична, че нито един предмет не е изнесен от музея.

Седмицата ще бъде запомнена с изземването на над 300 килограма кокаин с много високо качество, което би струвало над 80 милиона лева на "улична цена", според полицията. Много по-сериозни суми се видяха в ръчно написан текст, показан от прокуратурата при разследването за вноса на опасен боклук, по което бяха задържани бизнесмените Атанас и Пламен Бобокови и зам.-министърът на околната среда Красимир Живков.

Той все още не е освободен от поста си, а ресорният министър Емил Димитров обяви, че всички служители на министерството "стоят в коридора и чакат да бъдат арестувани".

Докато в екоминистерството се вълнуват от разследвавнето за опасния боклук, "Зелени Балкани" разкриха, че черният лешояд Ултрон е бил убит над ловно стопанство. Рядката птица дори не е била в полет, когато е станала жертва на бракониер, а не е изключено - и на горски служител.

Ако има добра новина през седмицата, тя е, че пандемията от Covid-19 постепенно затихва. Детските градини и яслите отвориха врати при строги противоепидемични мерки, а от утре ще има нова серия облекчения.

Отпада 14-дневната карантина при влизане в България от страните от Европейския съюз с изключение на най-тежко засегнатите осем от пандемията. Няма да има 2-седмична карантина и при влизане от Сърбия и Република Северна Македония.

И още от седмицата - изцяло нова детска болница ще бъде построена в София, а недовършеният строеж ще бъде съборен. Решението предизвика противоречиви реакции.


Прочети цялата публикация