Fakti.bg | 10.06.2020 04:37:06 | 250

Путин няма да прости


Няма съмнение: Путин не е забравил и не е простил на Лукашенко унижението на 9 май в Минск, когато открадна „Победата” и именно в това е заложено ирационалното настояване, с която руският президент настоява на 24 юни в Москва да се проведе парад.

Всичко е толкова очевидно, че дори вече не се правят и опити да бъде прикрито, пише в свои коментар belaruspartisan.by. Така например, главният редактор на „Ехото на Москва” Алексей Венедиктов директно съобщи: „Лукашенко победи Путин. Путин не проведе парад, а аз проведох” и „Путин се обиди. Аз просто знам това. Виждам каква икономическа политика предприема Руската федерация спрямо Беларус през последните два месеца”.

Парад и COVID-19

На база информация от редица източници, парадът на 9 май в Москва не се състоя по една много проста причина – огромен брой заразени по време на подготовката му. Първоначално на „отпадналите” от тренировките са се търсели заместници от други войскови части, но в последствие е взето решение да бъде пренасочен за друга дата. Съдейки по всичко, рисковете са били толкова големи, че е съществувала опасност от масово разпространение на коронавирус в Русия. Косвено за това свидетелстват броят на априлските съобщения в руските медии за заразените във военните училища и военните подразделения на територията на цялата страната.

Сега – в началото на юни, липсва каквото и да било информация за участниците в репетициите за парада на 9 май – колко военнослужещи от руската армия са се разболели, излекували и починали. Реши ли се проблемът? Разбира се – не. Просто сега парадът непременно трябва да се проведе. От гл.т. на Путин няма съмнение „кой точно е победител във Втората световна война”.

Отчасти за това е „виновен” Лукашенко, който се „усмихва под мустак” и който не само, че не изплаши сам да проведе парад, а и още да „тролва” руския президент като сравнява отказа от мероприятието с капитулация. Каквото и да стане, дори всички руски военнослужещи да се разболеят, Парад на Победата ще има на всяка цена. Това е въпрос на принцип. На парада ще бъдат демонстрирани и най-новите и мощни оръжия на Русия – Су-57 и МиГ- 31К, които по световните стандарти за изтребители от пето поколение не са реалистични. Но навяно ще бъдат произвеждани за вътрешния пазар.

Ръководейки се от въпросните съображения Путин, заяви, че Парадът на Победата на Червения площад ще се проведе на 24 юни. „Ще направим това в деня, когато през 1945 г. се е провел легендарния, исторически парад на победата, когато през Червения площад са преминали войници, сражавали се за Москва и защитавали Ленинград, били са се при Сталинград, освобождавали са Европа”, казва президентът на Русия. Руският лидер нареди да започне подготовка за това събитие като се съблюдава най-висока степен на сигурност в самия ден на провеждане. Задачата е възложена на Сергей Шойгу.

Министърът на отбраната, на свои ред, разбира: всичко е лошо и реално да защити военнослужещите не може. И то не само от коронавируса, но и от желанието на Путин, макар че видимо и много не му се иска. Като резултат: по време на събрание на 2 юни, посветено на подготовката за парада, той заяви, че „за участие в парада са допуснати предимно военнослужещи с имунитет към коронавируса и без признаци на инфекциозното заболяване”. Освен това, той поиска „да бъдат изключени всички контакти от „личния състав на разчетите за парада с военнослужещи и граждански лица, които не са привлечени към репетиция” и поясни, че „на всички места, където се провеждат репетиции има полеви медицински пунктове, оборудвани с необходимите средства”, а също така ще се „провежда дезинфекция на териториите и техниката”.

Ръководителят на Сухопътни войски генерал-полковник Олег Салюков уточни някои детайли за парада, а именно, че „участниците в парада ще бъдат изолирани и тествани за коронавирус не по-малко от три пъти в седмицата. Всички помещения, в които ще бъдат настанени военните, както и техниката, ще бъдат дезинфекцирани, включително и полигонът в подмосковския Алабино, на който се провеждат тренировките. Ето и цялото „представление” ... Солюков спокойно корига своя шеф, които със своите разкази за военните с „имунитет”, разбира се, „отвори” нова страница във вирусологията, но тя няма как да бъде прочетена без смях.

Солюков каза истината: за осигуряването на сигурността на военните реално ще бъде направено минимума и като знаем руската действителност не може и да се съмняваме в това. Една-две седмици след Парада, коронавирусът ще започне победоносното си шествие из страната. Всичко се концентрира в Москва, но има още и Русия, а по думите на Шойгу ще се проведе и мини парад в още девет града „герои” и още 19 други, където са разположени щабовете на военните окръзи, флота и обединението на Въоръжените сили. За участие ще бъдат привлечени близо 64 000 души, 1850 единици техника и 511 летателни апарат. Сред техните участници също ще се извършат тестове за коронавирус не по-малко от три пъти в седмицата? Мисля, че вие самите не вярвате.

Кога се провежда Парада?

Съдейки по всички, Лукашенко победи Путин и в това: Датата 9 май се оказа далеч по-безопасна, отколкото 24 юни. Към 9 май в Русия заразените с коронавирус са 198 676 души, а към 3 юни те вече са 432 277 души. И всичко това е по данни на официалната статистика, на която абсолютно никой не вярва, особено след скандалните материали на журналисти от The Financial Times и New York Times, които се усъмниха в реалното количество на починалите от коронавирус в Русия, посочавйки, че реалният им брой може да е със 70% по-висок от официалния.

Добре, „враговете на Русия са клеветници”, това е ясно, но вече и руските медии вече не крият явните „недоразумения в статистиката”, като например данните на математика Борис Овчинников, който анализира официалните данни на оперативния щаб и изчисли, че за периода 30 април-24 май включително официалният брой на заразените пациенти 4 пъти е завършвало на 99. Подобно съвпадение не е изключено, но е малко вероятно. Това е вероятност от 0.011% или 1 случай от 9350 опита. Ако погледнем от 20 април, то освен 99 още 4 двузначни цифри са се появявали повече от един път. И едно от тези числа е 98 – сумарно те са се появили 6 пъти. Случайната вероятност на подобно съвпадение в статистиката е равно на 0.003% (или 1 случай на 15 850).

Руските медии също така обърнаха внимание и на ръста на смъртност в Москва, която е 20% от целия обем за разглеждания период. За миналия месец по официални данни на столичните власти, са издадени 11 846 смъртни акта, което е с 15.6% повече спрямо предходни месец и с 18.4% повече спрямо април 2019 г.

Защо се случва така? От самото начало на епидемията с коронавирус в Русия декарите по места, следвайки указанията на Кремъл, започнаха да замаскирват смъртните случаи с диагноза от коронавирус с диагнозата „пневмония” и „остро респираторно заболяване, като първоначалната задача е била да не се показват реалните данни, а да бъдат скрити за собствени нужди. Към днешна дата броят на заразените в Русия дори по официални данни е ДВА ПЪТИ повече, отколкото на 9 май, а колко са заразените реално и колко ще бъде техният брой на 24 юни? Дори не искам и да помислям и провеждането на парада в 28 града само ще увеличи в пъти страшната статистика, неофициалната.

С кого се провежда парадът

Първоначално на парада в Москва се планираше да бъдат „докарани“ възможно най-голям брой международни лидери, за да се демонстрира : „Победата е наша“, „силата на руските оръжия“ и във връзка с това да се помоли за сваляне на санкциите, внезапно може и да се изплашат. Това обаче не се получи – Кремъл изпрати покани на световните лидери, но положителен отговор дадоха малко от тях. Присъствието си на събитието потвърдиха президентите на Молдова, Казахстан, Киргистан и ръководителят на непризнатата Южна Осетия и Абхазия. Възможно е присъствието на президента на Сърбия и на ръководителя на непризнатата република Донбас, макар това съвсем да не е в сферата на научната фантастика, но само ако бъде решено от Кремъл да „бъдат поканени на официално ниво“.

В същото време няма много смисъл от действието по поканата на чуждестранните гости. Техният „калибър“ явно не е този, но самото им участие води до интересни мисли. Путин просто няма да може да спазва „многометровата социална дистанция“ като на 9 май, което създава потенциална опасност от заразяване с коронавирус, но и целия руски „бомонд“ и поканените „сателити“. Да, сериозно се е обидил на Лукашенко, но дали е готов да постави под ударите на епидемията не само Русия, но и самия себе си.

Защо?

Путин много добре знае, че официалният му рейтинг е 27%, но реално не е повече от 8-15%. Знае също така, че в момента Русия се намира на максималното равнище на тревожност за времето на цялата криза, която държавата преживява, която е по-силна и от тези през октомври 1993 г. и август 1998 г. От тогава рейтингът му на доверие никога не е бил повече от 5. На фона на това Парадът на Победата трябва да повиши рейтинга на Путин, но … като че ли няма да стане. На въпрос към гражданите: „Вас въодушевява ли ви Парадът на Победата, 80% от анкетираните отговарят отрицателно. Едва 5% смятат за необходимо той да бъде проведен на 24 юни. Едва 4% са на мнение, че информацията за войната се преподнася от медиите като обективна.

В близките месеци на Путин няма да му е лесно. Празникът е необходим на всяка цена. Това е показателно, че русата власт вече дълго време живее на принципа: „След нас потоп“. От тази гл.т. едно „странно“ действие повече или по-малко, на практика не води до никаква промяна, а какво ще стане с населението, то действително кой и кога го е интересувало?

Прочети цялата публикация