БНР | 19.06.2020 06:35:53 | 99

Енинският апостол: най-старият кирилски паметник в България

Първата перла в поредицата с ценни книги „Перли в КОРОНАта“ е Енинският апостол – най-ранният кирилски паметник от Х- XI век, съхраняван на територията на България. Той е и първият български книжовен паметник, включен в регистъра на световното писмено наследство „Паметта на света“ на ЮНЕСКО.

Открит през 1960 година при реставрация на църквата „Св. Параскева (Петка)“ в село Енина близо до Казанлък в много лошо състояние, старобългарският ръкопис е донесен и предаден за реставрация в Лабораторията за реставрация и консервация на Народната библиотека.
Ценната книга дълги години е обект на изследване от научната общност.

„Енинският Апостол е едно ранно писмо, което е използвано в първите векове на българската книжнина. Това е най-ранният кирило-методиевски превод на Апостола като важна богослужебна книга. Паметник от изключителна важност за културното наследство не само на Европа, но и на целия свят.“, каза доц. Елена Узунова, главен архивист и ръководител на отдел „Ръкописи и старопечатни книги” при Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Ръкописът може да бъде разгледан цялостно в Дигиталната библиотека на НБКМ под сигнатура НБКМ 1144.

Поредицата „Перли в КОРОНАта“ вече има и своето национално радио продължение в „Артефир“.

Поредицата е създадена по време на извънредното положение поради пандемията от корона вируса от екипа на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Тя е част от раздела на сайта на библиотеката със заглавие призив: „Остани вкъщи, прочети книга“ и предоставя възможност на читателите и приятелите на библиотеката да поддържат духа си в това време на изпитания, на физическа и социална изолация. 

С избора на заглавието „Перли в КОРОНАта“ се прави асоциативна връзка между изпитанието коронавирус и царските инсигнии, чийто важен елемент е короната.

В поредицата се представят накратко някои от най-ценните документи в специалните и ценни колекции от славянски, гръцки и други чуждоезични ръкописи, българските старопечатни книги и възрожденска периодика, църковнославянски ранни издания, документи, портрети и снимки от фондовете на Българския исторически архив (архива на Българското възраждане), интересни и известни на международната научна общност документи и ръкописи от колекциите в отдел „Ориенталски сбирки“, както и ценни издания от фондовете на музикалния отдел, отдел „Карти и графика“ в Националната библиотека. 

Така всеки делничен ден посетителите на сайта се запознават с някоя от перлите на националното книгохранилище – късче познание, духовност и естетика. 

В поредицата се разказват и любопитни и занимателни истории, свързани с откриването и придобиването от НБКМ на ценностите, в някои случаи се разкриват и историите на създаването на паметниците, но една от важните цели на поредицата е да се информира културната ни общественост за ценността и значението на представените документи за българската и световната култура. 

Вече около 40 паметника от ценните колекции на Националната библиотека са представени в „Перли в КОРОНАта“.


Прочети цялата публикация