Fakti.bg | 20.06.2020 10:58:18 | 215

Лекари посочиха кои храни борят коронавируса


Всеки ден борбата срещу новия коронавирус става все по-ожесточена. Учени от цял свят правят проучвания кои медикаменти влияят върху COVID-19 по какъв начин.

Засега няма конкретни резултати, които да са признати за ефикасни. Но ново проучване дава надежда в съвсем различна посока. То е проведено от нидерландски учени.

Витамин К, който се намира в много храни, може да помогне за по-доброто справяне с коронавируса. До този извод са стигнали нидерландските лекари, след проучване, което показало, че пациентите с тежка форма на COVID-19 имат недостиг на витамин К.

 Медиците са изследвали 134 пациенти в тежко състояние.

"Всички пациенти с тежка форма на коронавирус са имали недостиг на витамин K. Следващата стъпка е да се тестват тези, които страдат от сърдечно-съдови заболявания, както и диабетиците. Ако сме прави, то може да се наложи лекуващите ги специалисти да им дадат витамин К.", посочва д-р Тод Доферхоф, специалист по инфекциозни болести в болницата Canisius Wilhelmina.

COVID-19 провокира нарушения на кръвообращението. Витамин К помага за регулиране на коагулацията на кръвта и за защита на белите дробове.

Можете да намерите този витамин в сиренето, както и в зелените зеленчуци като аспержи, броколо, зелен боб, авокадо, марули, киви и др.

Въпреки сериозните аргументи на екипа, провел изследването, към него има и много скептицисъм в медицинските среди.

Сред скептиците е и кардиологът Ан-Селин Мартен, която работи в Европейската болница „Жорж Помпиду" и се отнася с особено внимание към хипотезата.

"Няма данни, които да доказват ползите от използването на витамин К за профилактика или лечение. Консумацията на витамин К с храната обикновено е достатъчна", посочва тя.

Все пак тези резултати не са меродавни, тъй като тази теория все още не е потвърдена, както и тези за ползите от никотина или витамин D.

Трябва да се внимава особено - както е при другите проучвани средства. Сред тях: са защитният ефект на никотина, приемът на витамин D, използването БЦЖ ваксина. Всички тези проучвания се провеждат в опит да се овладее заболяването, за което лекарства досега няма.

Прочети цялата публикация