Fakti.bg | 20.06.2020 18:15:59 | 540

Сложна ситуация в Русия


Към момента, в навечерието на пренасочения от 9 май Парад на Победата в Москва за 24 юни, в Русия пандемията с коронавируса приема катастрофални размери. Москва, обаче изкуствено занижава показателите, тъй като „второ отлагане” на такова важно пропагандистко събитие, като „Парада на Победата” за руското ръководство е просто немислимо, сочи анализ на международните средства за масово осведомяване.

Преди около месец ръководството в Кремъл взе решение да поведе парада, като не обръща внимание на заплахата от коронавируса и по нататъшния ръст на броя на заразените, най-вече по политически причини. На решението се отрази и бързата реакция за т.нар. „конституционна реформа за прехвърляне на повече власт на Путин”, която трябваше да влезе в сила седмица след провеждането на парада. В края на май за тази цел беше обявено, че статистическите данни свидетелстват за позитивен изход на Русия от платото. Но в началото на лятото (към 3 юни) в Руската федерация бяха установени над 8000 на заболели от коронавируса. Този показател беше по-висок от дневния прираст на заболели на 1 май, когато Парадът на Победата на Червения площад вече беше отложен, а Русия вече беше под карантина. Данните за новозаболелите, изкуствено се държат в диапазона между 8500 и 9000 души, което за повечето руснаци вече се превърна в някаква психологическа бариера. Бариера, с която се свикна и вече не е толкова страшна както преди два месеца, когато хората изпадаха в паника при споменаване на заболели от сорта на 1000 души. Руснаците бяха научени към този брой на заболели в рамките на денонощие и властта продължава да им представя тези изфабрикувани цифри, променяйки само прираста на новите случаи от епицентъра на коронавируса – Москва, към други градове и субекти.

Днес, дори Световната здравна организация не вярва на официалните руски данни, позовавайки се на свои данни за пандемията в Руската федерация. А именно: броят на новозаболелите в Русия на 14 юни е повече, отколкото този в цяла Европа – 8300 души. За сравнение, на Стария континент за въпросния ден те са 6215.

За последния месец подобен ПИКОВ брой на заразени се регистрира за първи път. Общият брой на заразените от началото на пандемията в Русия се увеличи двойно – от 362 000 на 637 000 души. Броят на кативните случаи към 15 май е 202 000 души, а на 15 юни – 246 000. Тези с летален край са 7100 души, което за разглеждания период е ръст от 2.4 пъти. Това сочат данните на официалната статистика, която не съвпада дори с тази от Националния статистически институт (Росстат) на страната. Руската власт, както и по-рано, манипулира данните относно коронавируса. Така например по данни на Росстат, през април в Русия от вируса са починали 2712 души. Това е почти два пъти повече спрямо данните публикувани в отчетите на оперативния щаб.

Санкт Петербург буквално загива от броя на заразените пациенти, което поставя провеждането на парада на Победата под голям въпрос. В същото време на лекарите им е наредено да намаляват бройката „на хартия” на броя пациентите с коронавирус като се пише диагноза „бронхопневмония”. Специализираната за прием на пациенти с пневмония Покровска болница на Санкт Петербург е затворена за прием на нови болни, а вече приетите – спят на пода в коридорите. Реанимацията не е достъпна, защитните средства не достигат, препарати няма, кислород в камерите не се зарежда, а отделенията в болницата се затварят едно след друго. Аналогична е картината и в болниците „Свети Георги” и „Александровска”.

Във връзка със заплахата от пандемия военноморските сили на руския флот помолиха президента Владимир Путин да отмени репетицията за Парада. Кремъл обаче реши да изпрати от пристанището в Астрахановска област още 5 кораба и кратера от Каспийската флотилия за участие в празника към северната столица на Русия. По-рано председателят на клуба на моряците и подводничарите на Санкт Петербург – Игор Курдин призова другарите да не посещават църквите.

Регионалните власти на федерацията се отказват от съвместно провеждане на Парад на Победата в Москва на 24 юни (в разгара на пандемията от коронавируса), което свидетелства за разбиране от страна на местните власти за истинските мащаби на пандемията в Руската федерация. Първи за това решение обявиха властите на Орловската и Пермската области, макар там ситуацията с коронаируса да е доста по-спокойна, отколкото в други

По време на провеждането на Парада на Победата на 24 юни е планирано присъствието на ръководители на държави от Евразийския икономически съюз. Някои от тях не са се излекували докрай от коронавируса( като например премиерът на Армения Никол Пашинян. Кремъл не е канил лидери на държави от Запада, тъй като се страхува от унижението от евентуален отказ на събитието. Кремъл не изпрати покани на френския президент Емануел Макрон, нито на други европейски лидери. Във връзка с коронавируса, Путин се изплаши да посети не само парада в Минск, но и важната церемония по освещаването на катедралата на Великден в подмосковския парк „Патриот”, който се смята за основен храм на Въоръжените сили на Руската федерация.

С течение на времето Парадът на Победата загуби своето истинско значение и се превърна в политическо мероприятие на Путин. Чрез него сегашният руски президент се опитва да демонстрира на целия свят мощта на руската армия. В същото време, в което Путин, от една страна за мирния път на развитие на Русия, а от друга – с провеждането на парада се опитва да прави мускули пред световната общност. Светът обаче отдавна се промени и вече никой не се страхува от демонстрациите на старото руско оръжие. Паради от подобен мащаб провеждат само Русия и Северна Корея. Дори Беларус не влиза в тази група. Едновременно на Червения площад ще бъдат разположени 14 000 военнослужещи, включително 800 суворовци и кадети.

Ежегодната пропагандна демонстрация на Русия на „Великата победа” през последните 20 години е насочена на първо място към установяване на руското „право” над националното, културното и промишлено наследство на СССР и сферите на влияние в Западна Европа. В резултат на „освобождението” от страна на съветската армия от западните войски, Германия и досега, дори и след разпада на СССР, чувства окупацията на Източна Прусия, изгубвайки ключов културен, индустриален и транспортен център в лицето на Кьонисгберг.

Победата над фашизма – това е една от темите, които Русия експлоатира за своя пропаганда. Съветската идеология се превърна в основен противник на фашизма едва след юни 1941 г. Пропагандата от онова време (бел. ред. 1933-1940 гг.) рисува хитлеровия режим и изобщо животът в Германия така, както социалната структура и живот в САЩ, Франция или Британската империи. Съветската, а след това и руската пропаганда, тиражира мит за това, че войниците на Червената армия са воювали не във Втората световна война, подобно на всички участници от антихитлериската коалиция, а във Великата отечествена война. С това съветските, а след това и руските пропагандисти се опитваха първо – да дадат определена роля на Съветския съюз в победата над Третия райх, и второ – да прикрият факта, че Съветският съюз е влязъл във Втората световна война през септември 1939 г. на страната на хитлеристка Германия с цел завладяването на редица западни територии.

Прочети цялата публикация