БНР | 22.06.2020 07:32:32 | 456

Н. Стайков: Големият печеливш от делото „КТБ“ не е обществото, а Гешев


Миналата седмица стана ясно, че журналистът, анализатор и съосновател на Антикорупционния фонд Николай Стайков е получавал телефонни заплахи – хора са се обаждали на личния му телефон да търсят „погребална агенция „Стайкови“. За БНР той сподели, че тормозът е започнал „след изпращане на определени въпроси по e-mail и обаждания на телефонни номера в търсене на отговор по текущо разследване“.

„Започна телефонен тормоз и вандалски действия спрямо нашето жилище и спрямо жилище на най-близките ни роднини в една вечер. Посланието мисля, че ясно: „Знаем ви, наблюдаваме ви, знаем къде живеете и къде са вашите деца през уикенда“.  Обаждането ми до органите на реда не помогна. През целия ден в петък това продължи. Спря като по заповед след обявяването му във вечерните новини на бТВ в 19:00. Аз потърсих МВР, където върви проверка. Засега нямам информация за никакъв резултат“.

Журналистът обаче не е разколебан да довърши разследването си:

„Категорично не, тъй като това са доста аматьорски опити за сплашване. За съжаление обаче органите на реда са прекалено бавни, за да реагират. Но тук мисля, че публичността помага много и се оказва много силно оръжие“.

Какво научихме за КТБ шест години след като фалира

„Много повече неща са доста неясните и въпросите без отговор, отколкото тези с отговор. Липсва отговор кой друг, освен замесените пряко - мениджмънта на банката, нейния собственик и двамата пряко отговорни подуправители на БНБ – са виновни.

Удължаването на делото като че ли помогна на това да се забравят важните отговори. В едно от последните питания към наблюдаващия прокурор - Иван Гешев, тогава - той дори не можеше да си спомни човека в Софийска прокуратура, който отговаря за другите досъдебни производства, които са били отделени по делото КТБ.

Никой вече не си спомня колко са даже. Самото дело вече е влязло „в едни коловози, които са насочени точно към мениджмънта на банката - нейния собственик и двамата подуправители и категорично не търси отговори на останалите въпроси. Те бяха оставени за останалите досъдебни производства, които наблюдаващият прокурор някак си винаги се измъква и казва „не са при мен“. В същото време на крилете на делото КТБ Гешев стана шеф на специализираната прокуратура, а от няколко месеца е начало на цялата система“.

Сигналът на Стайков за липсващи имена по делото е още от 2014 г.

Тогава се визираше липсата на имената на Цветан Василев, Делян Пеевски и Николай Бареков.

„До голяма степен поредицата за липсващите имена беше закъснял отговор на това, което можеше да си извади благодарение на приключилото досъдебно производство през юли 2017 година, до което аз и други журналисти имахме достъп“.

По делото има „огромен списък от обществени фигури, които са споменати под една или друга форма“ загатна журналистът.

„Има политици, обществени фигури, министри, регулатори, медийни собственици и така нататък. Списъкът е най-малко две страници! Тези хора, ако ги отделим в един списък, половината от тях бяха видимо на страната на кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор миналата година. Едно такова лице например организираше т.н. спонтанни демонстрации в негова подкрепа. Най-големият печеливш от работата на прокуратурата по делото „КТБ“ не е обществото с неотговорените въпроси, а е сегашният главен прокурор Иван Гешев!“.

За разпита на Валентин Златев

„Категорично имаме желание за видими, бързи резултати, дори бих казал бомбастични, от страна на прокуратурата. Това е едната видима част. Но другата видима част е, стават все по-сериозни критики към компетентността и аргументацията, с която Специализирана прокуратура особено аргументира арестите и задълженията. Отново имам огромни съмнения дали правото е основната движеща сила на действията на прокуратурата“.

Прочети цялата публикация