Fakti.bg | 24.06.2020 14:50:35 | 256

Препоръките за пътуване на ЕС може да възпрепятстват американците и руснаците


Европейският съюз се надява да отвори отново границите си за чужди граждани от юли, но ще преразглежда ситуациите с коронавируса на отделните нации всяка седмица. Това показва видян от Reuters документ, установяващ критериите за влизане в блока, които могат да възпрепятстват пътуващите от САЩ и Русия.

ЕС е нетърпелив да рестартира туризма, тъй като спирането на дейността на заведенията, ресторантите и хотелите нанесе сериозен икономически удар по време на пандемията. Въпреки това, до сега страховете от втора вълна на заразата доведоха до частично и постепенно отхлабване на ограничителните мерки. 

Докладът, видян от Reuters, предлага да се разреши влизането в ЕС на чужди граждани от държави със стабилен или намаляващ брой на инфекции, както и от страни със „сравнима или по-добра епидемиологична ситуация“ от тази на блока. За да бъде изпълнен определеният епидемиологичен критерий, новите случаи на заразата трябва да бъдат между 16-20 на 100 000 души в продължение на 14 дни.

Според доклада, нациите също ще бъдат оценявани за своята статистика относно тестване, проследяване на заразени и тяхното лечение, надеждност на данните, както и реципрочни правила за пътуване за жителите на ЕС.

Въз основа на последната актуализация на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC), предложеният епидемиологичен критерий би могъл да възпрепятства пътуващите от САЩ и Мексико, по-голямата част от Южна Америка, Русия, Иран, Саудитска Арабия и Афганистан.

Припомняме, че в началото на пандемията президентът Доналд Тръмп забрани пътуванията от Европа до Щатите. Въпреки това, източниците на Reuters твърдят, че критериите все още могат да бъдат променени, а препоръките ще бъдат необвързващи.

Предложението, насочено към насърчаването на координиран подход, ще обхване Шенгенската зона, която обединява повечето държави от ЕС, както и Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн.

Пространството представлява основното постижение на европейската интеграция след Втората световна война, но през последните седмици то претърпя сериозен временен провал, тъй като страните въведоха обратно граничен контрол, за да се предпазят от разпространението на коронавируса.   

Прочети цялата публикация