БНР | 24.06.2020 15:47:22 | 198

Обучението у нас е шанс за младежи с български корени в Албания


45 000 етнически българи живеят в Албания според официални данни. Много от младите хора с български корени в Албания имат желание да продължат образованието си у нас и възприемат обучението в България като шанс и добра възможност.

„България е моя родина“, казва роденият в Албания и завършил образованието си там Фисник Ходжа, в момента докторант в университет в София. Фисник е с български корени, председател е на дружеството „Наша Гора“, една от българските организации в Албания. Благодарение на тези дружества при обсъждането на Закона за малцинствата в парламента в Тирана през 2017 година бяха събрани необходимите подписи на етнически българи, което направи възможно българското малцинство да бъде официално признато от властите в Албания. Но предстои още много работа:

„Продължават проблемите с българското гражданство – понякога по административни, а понякога при неясни причини“.

През есента в Албания предстои преброяване на населението. Необходима е по-активна работа на българските дружества по места, които ще изнесат основната тежест по кампанията за преброяването:

„Ако това стане чрез електронни средства, за Гора ще бъде трудно да разбере какво се случва. Но ние ще работим за информирането на хората за преброяването“.

При преброяването близките на Боямин Халидини ще запишат официално,че са българи. Корените на фамилията му са в България. Боямин е от албанското село Оргьост в Кукърса Гора, на границата с Косово. В България е от две години, благодарение на програмата за обучение на студенти от българската диаспора: 

„Уча медицина, професия, която ми харесва много – медицинска сестра/брат“.

Адисе Хасанай също е от областта Гора. Знае, че прадедите ѝ са дошли от България:

„В България уча журналистика. Майка ми и баща ми говорят български“.

Или на „нашински“. Така гораните наричат диалекта, на който говорят. Адисе научила „нашински“ в къщи, след това продължила да учи български език в албанската столица.

Българските корени на Боямин са шанс да промени живота си. Приема обучението си за медицинска сестра в България като възможност, защото до селото, където е живял допреди две години, се стига по черен планински път. Хората там се изхранват със земеделие или строителство. За някои няма работа. Казва, че учи за медицинска сестра, за да помага и тук, и в Албания. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация