БНР | 26.06.2020 06:57:48 | 498

Д-р Даниела Митова: Диабетният макулен едем е свързан със съдова недостатъчност


Как да съхраним зрението си, ако страдаме от захарен диабет? Какви стъпки да предприемем, за да предотвратим евентуални усложнения и колко често да се преглеждаме? Отговори дава офталмологът д-р Даниела Митова. БНР е медиен партньор на информационната кампания "Зрението е всичко" на Асоциацията за защита на пациентите

Диабетът е заболяване, чийто съдови прояви започват около 15 години след реалната изява на заболяването. Според най-новите проучвания доста по-рано започва невро-дегенеративен процес, който в последствие отключва съдовите усложнения. Те могат да са във всички органи - сърце, бъбреци, нервна система, крайници, както и в очите

"По отношение на очите съдовите усложнения протичат доста тежко като водят до една инвалидизация на тези пациенти. Започват рано с малки кръвоизливи, които са аларма за настъпващо страдание на тъканите и тези ранни промени могат да бъдат открити единствено при профилактични прегледи на тези пациенти", каза д-р Даниела Митова, офалмолог в Очна клиника „Св. Петка“ във Варна. 

Ранното разпознаване и диагностициране на диабетните усложнения в очите и своевременното лечение целят запазване зрението на пациентите, допълва специалистът.

"Днес разполагаме с много богат арсенал от възможности за повлияване на всички усложнения на диабетната ретинопатия, която е основното усложнение, което диабетът дава в очите. Съществуват и други усложнения като патологична катаракта, като вторична глаукома, като инсулти на зрителния нерв, отново свързани със съдовото заболяване, но основното е диабетната ретинопатия, която протича доста тежко, оставена на естествения й ход." 

Пациентите с диабет от първи тип трябва задължително да бъдат прегледани от офталмолог най-много след 5 години от поставяне на диагнозата, съветва д-р Митова: "Това са обикновено млади хора с инсулинов дефицит, тъй като при този тип диабет началото е ясно, остро, ние знаем кога диабетът е започнал".

Диабетният макулен едем е сред основните причини за намалено зрение при хората с диабет. При забавено лечение може да се стигне и до пълно ослепяване.

"Диабетният макулен едем е свързан със съдова недостатъчност, пропускане на течност през увредените кръвоносни съдове и натрупването й в жълтото петно в макулата, в централната част на ретината, с която виждаме ясно обектите. при това състояние зрението намалява, но отново в ранните стадии на диабетния макулен едем зрението може да бъде слабо намалено. Оставен обаче нетретиран този диабетен макулен едем, той води до трайни промени в жълтото петно, които стават необратими дори при започване на лечение", подчерта д-р Даниела Митова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация