БНР | 27.06.2020 06:57:48 | 500

Седмица на напразни надежди за бързо връщане към нормалния живот



Седмица на попарени надежди, че животът по света бързо ще се върне към обичайния си ритъм. В редица страни възстановиха ограниченията много скоро след отпадането им. Вирусът показа, че все още е тук, заразените и жертвите продължиха да се увеличават и за разлика от филмовите сценарии не се появи чудодейно лекарство.

Германия и Франция обещаха подкрепа за Световната здравна организация, след като Съединените щати спряха финансирането й.

Германия върна редица ограничения заради страха от ново настъпление на Ковид-19. Недоволство предизвика повторното затваряне на училища и детски градини след дългото чакане да заработят.  Голямо огнище на коронавируса има в района на станалите печално известни с условията на труд кланици "Тьонис", където работят и българи. Там започнаха масови тестове, след като 1300 души са оказаха заразени.
 
По средата на една меко казано необичайна година изненади поднесе и времето.  Рекордни жеги и струпване по плажовете имаше във Великобритания и Скандинавските страни. Отваряха се граници, но засега повсеместно са излъгани очакванията за успешен туристически сезон с чуждестранни гости.

Наводнения на Балканите взеха жертви и насесоха щети на жилища и пътища. Извънредно положение беше обявено в над 10 общини на Сърбия. В Румъния наводненията засегнаха по-голямата част от страната.  

Украйна поиска помощ от Евросъюза и НАТО за справяне с последствията от бедствието в западната част на страната. Вътрешното министерство определи наводненията там като най-сериозните от 2008-а година.

В Русия, в сибирския град Верхоянск  бяха регистрирани рекордните 38 градуса. Градът е известен като едно от най-студените места на Земята и две трети от годината температурите са отрицателни до минус 60.  

При специални мерки заради коронавируса в цяла Русия започна гласуване на предложените от президента Владимир Путин поправки в Конституцията.

Вотът продължава до 1 юли, а най-съществената  промяна предвижда възможност Путин отново да се кандидатира за президент след края на сегашния му мандат през 2024-а.

На 24 юни в Москва се състоя отложеният заради коронавируса парад на победата, точно на датата на провеждането му през 1945-а година.
"Не можем да си представим какво щеше да е бъдещето на света, ако не го беше защитила Червената армия", заяви Путин. По Червения площад преминаха 14 000 военни,  техника от времето на войната и нови разработки.

Сред официалните гости беше сръбският президент Александър Вучич след рекордна победа. На първите парламентарни избори в Европа след началото на пандемията право на глас имаха почти 6 милиона и 600 хиляди души.
Основни опозиционни партии бойкотираха вота. Управляващата коалиция около Сръбска прогресивна партия на Вучич спечели над 60 процента от гласовете.
Сърбия ще продължи да се стреми към Европейския съюз, но ще поддържа и приятелството си с традиционните съюзници и страните, помогнали в кризата с коронавируса, каза Вучич, който след Москва посети и Брюксел. А във Вашингтон трябваше да разговаря с президента на Косово Хашим Тачи, но срещата беше отложена. Бившият командир от Армията за освобождение на Косово Тачи беше обвинен от специалния съд в Хага за военни престъпления по време на войната в края на 90-те години.

С призиви за европейско поведение в Северна Македония започна предизборната кампания за предсрочния вот на 15 юли,  първоначално планиран за 12-ти април, но отложен заради пандемията. Северна Македония има историческата отговорност да проведе избори като страна от НАТО, която е направила стъпки към последната фаза за влизане в Евросъюза, каза служебният премиер Оливер Спасовски. Една от тежките задачи на тези избори е да се избегне влошаване на епидемичната обстановка, коментират наблюдатели. Въпреки големия брой новозаразени, Скопие продължи да премахва ограниченията.

Броени дни преди президентските избори в Полша в Белия дом беше приет държавният глава Анджей Дуда, който се бори за втори мандат. Вотът трябваше да е през май и тогава Дуда се радваше на висок рейтинг, който впоследствие спадна. Във Вашингтон призова Съединените щати да не намаляват драстично военното си присъствие в Европа. Американският президент Доналд Тръмп му обеща да изпрати в Полша част от изтеглените от Германия военни. 

След 98 дни извънредно положение Испания се опитва да установи "нова нормалност".  Вече са отворени и границите за Евросъюза и Обединеното кралство. След една странна пролет, която испанците ще запомнят със строгата карантина, лятото също започна в атмосфера, различна от очакванията. В редица региони отново бяха задействани ограничения заради десетки нови огнища на коронавируса.

Заразените в Съединените щати са над 20 милиона, десет пъти повече от официалния брой, заяви директорът на американските Центрове за контрол и превенция на заболяванията Робърт Редфийлд. Той подчерта, че епидемията далеч не е овладяна в страната.
Същевременно стана ясно, че администрацията на Доналд Тръмп е пратила погрешка чекове с правителствена помощ за справяне на над 1 милион души, които вече са починали. 

Във времена на пандемия в зоологическата градина в Красноярск се радват на дълго чакани нови попълнения от разнородни обитатели, след като зоопаркът беше затворен за два месеца.

В Танзания миньор стана милионер, след като откри двата най-големи танзанита,  добивани някога в света - с общо тегло 15 килограма.  52-годишният мъж с четири съпруги и 30 деца смята да инвестира част от парите в местната общност. Още за събитията по света през седмицата можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация