OFFNews Икономика | 23.07.2020 10:21:48 | 169

НАП поема контрола над хазарта. Намаляват се високите такси за хазартните лицензи


Националната агенция по приходите поема пълния контрол над хазартния сектор. 

Това решиха депутатите, след като приеха на второ четене промените в Закона за хазарта, внесени от ГЕРБ. 

Данъчните ще могат да контролират хазартната дейност, да дават и да отнемат лицензи, както и да следят за нелегален хазарт в интернет.

Приходите от годишните вноски за социално отговорно поведение ще постъпват не по бюджета на Държавната комисия по хазарта, както беше досега, а в НАП.  

Управляващите се отказаха от първоначалната си идея да се закрие Държавната комисия по хазарта и вместо нея да има Държавна агенция по хазарта към Министерския съвет.

От "Обединени патриоти" редактираха и предложението си за драстично увеличение на първоначалния капитал за издаване на нов лиценз.

С текстовете, предложени от лидера на НФСБ Валери Симеонов и подкрепени от бюджетната комисия, се предвиждаше издаването на нов лиценз за казино да бъде необходим капитал от 3 млн. лева, а за зала с игрални автомати – 1 млн. лева. След поправката сумите станаха наполовина – 1,5 млн. и 500 хил. лева.

"Обединени патриоти" коригираха и размера на новата еднократна такса за казина и игрални зали - съответно по 2 и 1 млн. лв. Тя бе намалена на 25 000 лв. за обекти в страната и 50 000 лв. в София.

Въпреки промените финансовите изисквания пред хазартните оператори остават прекалено високи, досега за игрална зала бяха необходими 7,5 хил. лева.

Заради предложенията на Симеонов за по-високите такси, от бранша излязоха на протест, тъй като това щяло да доведе до затваряне на 70% от игралните зали.

Мнозинството отхвърли предложението на Симеонов и колегите му от "Обединени патриоти" казина да има единствено в 5-звездните хотели, националните курорти и пограничните райони на страната. "За" предложението на Симеонов гласуваха 13 народни представители, "против" – 66 и 16 – "въздържали се".

Депутатите одобриха и текстовете, предвиждащи минимум от 10% от остатъка от постъпленията на Българския спортен тотализатор да бъде заделян за Национален фонд "Култура", а с парите да се подпомагат българските творци. Подобна правна норма в закона имаше и досега, но тя така и не заработи.

Йордан Цонев от ДПС заяви, че подкрепя усилията да има финансиране и за спорта, и за културата, но изтъкна, че дебатът е излишен, тъй като последните две години тотализаторът е на загуба около 7-8 млн. лева. 

Прочети цялата публикация