БНР | 23.07.2020 17:05:33 | 217

Напрежение на Уолстрийт след слаби данни за американската безработица


Пазарите на акции на Уолстрийт се намират под натиск от продажби след слаби данни за безработицата в САЩ и поредно нарастване на случаите на коронавирус в много американски щати.

Заявките за обезщетения за безработица се повишиха през миналата седмица с повече спрямо предходната за пръв път от близо 4 месеца насам. Това сякаш е знак, че солидното възстановяване на работните места през май и юни след бруталния ръст на безработицата през април вероятно започва да губи скорост на фона на растящия брой на заразените с коронавирус в редица части на страната и най-вече в американския Юг и Запад.

Според изчисления на Ройтерс, на всеки час в САЩ се регистрират нови 2600 случая на Covid-19.

Ескалиращото напрежение между САЩ и Китай, което се изразява във заплахи за взаимно затварянето на консулства на двете държави също допринася за днешното понижение на американските фондови борси, въпреки че инвеститорите сякаш се опитват да игнорират това политическо напрежение през последните дни на търговия.

Около три часа след началото на търговията на Уолстрийт индексът на сините чипове DJIA се понижава с около 125 пункта (с 0,45%) най-вече  резултат на спад на акциите на Microsoft с над 3%, въпреки че късно снощи технологичният гигант представи по-силно от очаквано данни за печалбите и приходите през второто тримесечие.

Широкият индекс S&P500 се понижава с 0,49%, прекъсвайки възходящото движение от предходните четири поредни сесии на търговия, а технологичният индекс Nasdaq Composite бележи спад с 1,2%.

Спадът на американския фондов пазар обаче изглежда ограничен с оглед на очакванията, че републиканците от Сената на САЩ ще предложат пореден кръг от директни плащания към американците посредством следващ финансова пакет за облекчаване на негативните последици от коронавирусната криза. Повод за това дава информация, че Белият дом е препоръчала на доминирания от републиканците Сенат да одобри нов спасителен пакет за 1 трлн. долара колко се може по-скоро.

Остава в сила и предпазливия инвеститорски оптимизъм относно разработването на ваксини срещу Covid-19.


Прочети цялата публикация