БНР | 06.08.2020 12:18:48 | 167

Ернан Ханани: Невинаги решенията на политиците са практически изпълними


Има ли връзка между управленческите решения в различните държави заради Covid-19, протестите, които заливат цял свят, икономическата криза и теория на игрите, която се изучава във всички икономически институти? Един от създателите й - нобеловият лауреат проф. Израел Уман тази година ще навърши 90 години.

"Теорията на игрите е разработена, за да предскаже каква е ефективната стратегия в ситуации на несигурност. Израелското правителство (подобно на Китай, Корея и много държави от Европа) прие „играта с нулево равенство“, която предполага един победител и един победен, т.е., че не искаме да живеем в мир с вируса и че няма да се върнем към познатото, докато не го победим, но дотогава трябва да се вземат всички предпазни мерки", коментира за БНР проф. Ернан Ханани, преподавател в Университета на Тел Авив и ученик на проф. Израел Уман. 

"За мен беше по-интересно да изследвам как обществеността реагира на управленчески решения, свързани с непозната ситуация, каквато е коронавирусът. Измервахме доколко обикновения човек разбира дадена наредба и доколко вярва в правилността на решенията на политиците. В скалата личеше дали хората са в състояние да следят логиката на изменящите се наредби в зависимост от степента на сложност на ситуацията. Невинаги решенията изглеждаха практически изпълними. Отчитахме и че решенията на политиците бяха хаотични и взаимоизключващи се, което влияе на доверието към тях", посочи проф. Ханани.

Решенията, свързани с Covid-19, се отразяват на икономиката на микро и на макро ниво, изтъкна още проф. Ернан Ханани в интервю за предаването "12+4".

"Те могат да подпомогнат или да попречат за плавното връщане към рутината на живота, все едно дали коронавирусът е победен или ще ни съпътства и за в бъдеще. Важно е доколко решенията, свързани с опазването на човешкото здраве, съдействат за разрушаването на икономиката и доколко решенията за засилване на икономиката не предполагат увеличаване на заболелите. Това са трудни решения и много бих се гордял, ако формулите, изкристализирали в теорията на игрите, помагат за достигане на логичен отговор, но за съжаление не е така просто".

Върху решенията на съответните правителства, освен ясните социално-икономически и здравни тенденции, влияят и политическите традиции в съответната държава. Може дадено решение да е успешно за една страна, а опитите на всички останали да й подражават да са обречени на провал, отбелязва Ернан Ханани. 

"Имаше група от държави, които бяха безкомпромисни в ограничаване на разпространяването на епидемията. Между тях беше и Израел, а и много европейски страни. Други държави, като Швеция, поставиха акцент върху запазване на икономиката при строго спазване на защитни мерки против епидемията", дава пример той и прогнозира, че предстоят нови вълни на зараза с вируса.

Всяко решение, което защитава икономическата стабилност и личните свободи, ще допринесе за мотивация при изпълнение на указания, свързани с опазване на здравето, смята още Ханани.

"Когато икономиката в дадената страна се гърчи, на населението е по-трудно да се подчинява дори на наредби, свързани с личното здраве. Бих се доверил на обществеността, че ще действа обмислено, ако се отворят повече области в социалния, икономическия и културен живот. Ако хората усетят делегираното доверие, дисциплината в живота им ще се увеличи. В същото време трябва държавата да пази хората от рисковите групи, за които болестта не е игра", каза още Ернан Ханани.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация