БНР | 08.08.2020 08:16:37 | 178

Гражданите и протестите - за и против


Обединени от желанието за „промяна, а не подмяна“ повече от месец хиляди граждани скандират за оставката на правителството. Кабинетът се бори за своето политическо оцеляване, а протестната вълна не стихва. Промени ли се общественото мнение, относно продължителните и упорити антиправителствените протести, виждат ли столичани постигането на стабилност в подаването на оставката на редовното правителството и съставянето на служебен кабинет.

„Една България, в която има достатъчно условия да се развива човек, една правова държава – за мен това е ключово. Тоест  да има върховенство на закона и социално отговорно общество. По-малко злоба и повече благодарност трябва да има“ – това каза в предаването „Чуй лятото“ по „Хоризонт“началният учител Петър Велков.

Според младия преподавател лозунгите за по-добро бъдеще, които се издигат от площадите, трябва да бъдат съпроводени и от конкретни индивидуални действия.

„Всеки трябва да се стреми да бъде една по-добра версия на себе си“, каза  в предаването „Чуй лятото“ студентът по медицина Анелия Зашева.

Фокусирани върху професионалното си развитие младите хора следят политическата обстановка в страната и са категорични, че демонстрациите са знак за зараждащо се гражданско общество

„Уча моите ученици, че всички хора трябва да отстояват правата си“, допълва още Петър Велков.

Анализирайки настоящите протести, които се случват в условията на извънредна епидемична обстановка, Велков алармира, че хората не носят маски.

Според бъдещия лекар с интереси в областта на анестезиологията и реанимацията Анелия Зашева по-лесно ще намерим панацея за КОВИД-19, отколкото за политическия вирус, с който обществото вече 3 десетилетия не успява да се пребори:

„ Когато моралните устои на обществото са разклатени е много по-трудно да съграждаме“.

„Когано народът е отдалечен от вярата и духовният стремеж отсъства, тогава излизането от кризите, които една след друга ни спохождат, става още по-трудно“ каза в предаването „Чуй лятото“ протойерей Илиян Александров, свещеник в столичния храм Рождество Богородично:

„Това е болно, приспано общество. Освен това ние не сме критични към новините. А как да бъдем критични, когато не сме образовани“.

По отношение на настоящите протести протойерей Илиян Александров, който има научни интереси в областта на политологията, коментира:

„Най-странно е да искаш смяна на системата, а да не знаеш какво е това. Къде бяха всички, които искат промяна, когато на всички избори отчитаме ниска избирателна активност?“



Месец след началото на антиправителствените протести, водени от вечния стремеж за по-добро бъдеще, мнозина продължават да изразяват своята подкрепа към демонстрациите.

Въпреки че таксиметровият бранш беше силно засегнат от продължилите блокади на възлови кръстовища, шофьорите проявяваха разбиране към изградените насред пътното платно палаткови лагери, които възпрепятстваха работата им. Таксиметровият водач Венци каза в „Чуй лятото“:

„Всеки има право на глас. Всички от парламента – вън.“

Пандемията от коронавируса променя живота и на Велина. С две висши образование младата жена загубва работата си през пролетта, а сега припечелва средства като уличен музикант:

„Правилни и основателни са исканията на протестиращите. Не трябваше да чакаме 11 години…“

На Орлов мост в бар с надпис "ОСТАВКА" барманът Даниел каза в „Чуй лятото“:

„Позицията на всеки от персонала е такава. Наистина не знаем,  ако не са те, кои ще са, но пък това не значи, че трябва да търпим. Бях 15 дни на протестите.“

Още по темата слушайте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация