Fakti.bg | 13.08.2020 13:50:52 | 310

Лицата на протеста пред ФАКТИ: как се прави креативен лозунг


Важен момент от протеста са чисто визуалните послания, които той отправя. От началото на антиправителствените протести досега видяхме и продължаваме да виждаме исканията на протестиращите, поднесени по изключително креативен начин. Калоян Поповски и Кристина Димова придобиха голяма популярност в интернет пространството с лозунгите си, вдъхновени от интернет и поп културата. От ФАКТИ се срещнахме с тях, за да ни разкажат откъде черпят идеи за алтернативния и забавен начин, с който искат оставката на кабинета "Борисов 3".

Калоян Поповски през есента ще бъде трети курс студент по "Журналистика" в Софийския университет "Свети Климент Охридски". В момента е редактор в направление "Култура" в „една нова млада независима медия с фокус върху аналитичната журналистика, която се казва "Слово 111".

Плакатите, които са в центъра на разговора ни се появиха в началото на протестите, но Калоян протестира и до днес. От всички дни на протестите е бил на протеста поне 20 пъти. „Дори и да е за един час време, се опитвам да съм на протеста, да отстоявам гражданската си позиция, тъй като имам това право”, казва той.

На въпроса каква е гражданската му позиция, Калоян отговаря: „Първичното нещо, което ми идва да кажа е, че протестирам за оставката на правителството, но това всъщност е само едно от нещата. Протестирам за една държава, която е изчистена от корупция, която е изчистена от всички подмолни игри и схеми в управлението. Искам да живея в една нормална държава.

Затова на протестите са масово млади хора, до 35 години. Това са хората, които искаме да живеем в една нормална държава, казано най-просто. Не искаме бъдещето ни да се определя от хора, които вече са съсипали държавата и нямат намерение дори да я оправят по някакъв начин. Точно затова създадохме тези лозунги, които са с миймове (забавни картинки, които често имат послание), с по-младежки тематики. Искахме да привлечем младите хора”.

Първоначално, Калоян не мислел, че лозунгите му ще бъдат толкова масово разбрани. Дори не предполагал, че ще получат такова внимание в социалните мрежи. За историите зад лозунгите си Калоян казва: „Лозунгът с певицата Мария го направих на шега. Във всяка шега обаче има малко истина, защото с тези миймове искахме да привлечем вниманието към протестите през смеха, през забавното, през интернет културата. Историята с лозунга с Мария е от нейното участие във Vip Brother. Тя там казва, че по петима шефове са ѝ готвили и все още ѝ готвят. Обърнах репликата на "такива като вас по петима са ми давали оставка и още дават".

Държа да отбележа, че на гърба на лозунга с Мария имаше още един - 'Bulgarian Lives Matter" (в превод "Българските животи имат значение"; изразът е препратка към слогана на протестите срещу насилието и неравенството на афроамериканците в САЩ - "Black Lives Matter", "Афроамериканските животи имат значение").

Плакатът с Ники Минаж го направих, защото аз съм голям неин фен. Реших да направя двойна провокация - към нея и към оставката на правителството. Той беше на английски език и се надявах да стигне до медии извън България - до европейски медии, дори до американски, защото Ники Минаж е американка”. 

Надписът на плаката с певицата Ники Минаж е препратка към текста на нейната песен "Super Bass". Оригиналният текст е "This one is for the boys with the booming system", който Калоян променя на "This one is for the boys with the corrupted system" - "Това е за момчетата с корумпираната система".

Калоян все още пази плакатите, защото разказват хубава история и му напомнят. „Не съм правил други плакати освен тези двата, защото изготвянето им не е и толкова евтино и отнема време. Не е важно дали имаш забавен плакат, важното е да си там и да отстояваш своята гражданска позиция.

Аз горе-долу обиколих интернета с лозунга с Мария. Появих се в доста страници във Facebook и Instagram с по над 100 хиляди последователи. Забелязах, че след като се появиха снимките на лозунгите, индиректно призовахме хората да направят собствени лозунги, да развинтят въображението си, да направят нещо, което едновременно е забавно и показва тяхната позиция”, казва той.

Кристина Димова също е студент по „Журналистика”. На въпроса с какво се занимава, тя отговаря: „с думи”, и допълва: „Заместник главен редактор и Social media specialist съм в младежката медия „Слово 111”, копирайтър на свободна практика, а погледнато през призмата на прагматиката съм книжар.

Протестира, защото не иска да „повтори грешката на предишните поколения - апатията към неправдата". "Искам да живея в България, в която не просто няма да ме е страх дали ще мога да отгледам дете, а ще мога да го науча на свобода”, казва тя.

На въпроса откъде черпи идеи за лозунгите си, Кристина отговаря: „ Българската действителност е вторият най-голям извор за мемета. Първият е САЩ, но те имат един Илън Мъск в повече, ние сме само със суперкомпютър засега. Но, да, заобикалящата ме реалност е достатъчно трагикомична за поне 2 гениални смешки на ден на глава на населението”.

Историята зад първият ѝ плакат с Жени Калканджиева е от популярно в интернет пространството видео. В него Жени Калканджиева казва, че хвърля яйца по колата на съседите си и това е нормално. „Аз и Калоян Поповски просто си казвахме "смешки" относно ситуацията. Някои като тази с Жени ни звучаха добре за плакат и просто се погледнахме и си казахме "аре, правим го”. Вторият плакат беше "тиндър бойко". Основното ми послание с него беше не просто да разсмея хората, а да ги накарам да се замислят. Биха ли дали "swipe up" на Борисов отново или ще го разкарат завинаги?”, казва Кристина.

Прочети цялата публикация